Vláda proti Čechům! Budeme cvakat, až z toho zezelenáme
Vláda Petra Fialy (59, ODS) má dnes schvalovat strategické plány, které mají v příštích letech a desetiletích posunout ekonomiku od závislosti na fosilních palivech k čistším zdrojům. Proměna vyjde na biliony korun a náklady ponese každý z nás!
„Vzhledem k tomu, že investice do dekarbonizace budou enormní, je třeba ve všech oblastech vytvořit pro investory předvídatelné prostředí, zjednodušit a zkrátit povolování investic...,“ stojí ve vládním dokumentu, který má Aha! k dispozici. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se český Zelený úděl dotkne prakticky všech oblastí. „Cílem je zásadní změna dosavadního života lidí. Tedy toho, jak bydlí, jak se dopravují a cestují, jaké potraviny konzumují…“ napsal Aha!.
Zdražení v tichosti
„Právě zdražení – například skrze emisní povolenky – má lidi přimět ke změně dosavadního chování, aby již dále tolik nezatěžovali klima,“ dovysvětlil Kovanda. Změny, které sice nenastanou přes noc, ale které přesto ovlivní životy milionů Čechů, míří dnes před členy kabinetu. A mimo pozornost a ve vší tichosti, v půlce července, kdy si lidé užívají dovolených a nejsou vůči vládním krokům tolik ostražití...
Co všechno může zdražit a proč?
Pohonné hmoty
Odborníci odhadují růst ceny o 3 – 4 Kč na litr, podle Kovandy mohou pohonné hmoty zdražit až o 10 korun na litr. Systém emisních povolenek, které dosud platí jen velké podniky, se má v roce 2027 rozšířit právě i na dopravu. Vozy se spalovacími motory nahradí elektromobily, pro ně bude nutné vybudovat drahou infrastrukturu.
Energie
Cena uhlí má vzrůst až o třetinu. Vláda chce, aby většina elektráren a tepláren do roku 2030 přešla na jiná paliva. Emisní povolenky se navíc nově nebudou týkat jen velkovýrobců. Plyn může zdražit až o 200 kč za MWh. Cílem je totiž zbavit se mj. závislosti na levných surovinách z Ruska a zásadně zvýšit podíl výroby energií z jádra a obnovitelných zdrojů.
Petr Fiala přivítal ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala, vlády Česka a Ukrajiny dohadovaly spolupráci v oblasti průmyslu a obrany.
Bydlení
Investice do zateplování a energeticky nenáročných budov také přinesou zdražení. Povinný přechod na šetrnější materiály může zvednout ceny ve stavebnictví. „Porostou ceny nemovitostí a tak zdraží nájmy,“ dovysvětlil Kovanda.
Potraviny
Zdražit mají ty potraviny, jejichž výroba příliš zatěžuje životní prostředí (např. zpracování masa). Na cenách se podepíše i větší podpora ekologického zemědělství (úprava norem pro užívání dusíkatých hnojv) a lesnictví.
Dovozy z ciziny
A obejít pravidla nemá jít ani nákupem zboží z ciziny. „Zdraží také zboží z dovozu, třeba z Číny, na niž bude uvaleno uhlíkové clo. To znamená zdražení spotřebního zboží od elektroniky, přes oblečení až třeba po hračky či potřeby pro domácnost,“ řekl Blesku Kovanda.
Kolik to má stát?
„Z našich výpočtů vyplývá, že investice do energetiky se v případě plnění klimatických cílů dají odhadovat přibližně na 2,8 bilionu korun do roku 2030. Z toho přibližně 1,3 bilionu bude možné pokrýt z veřejných prostředků, zbytek budou investice soukromého sektoru,“ odepsala Aha! Miluše Trefancová z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu.
Kdo tohle spískal?
„Nejedná se o nic nového, ani nic převratného, plníme to, k čemu nás zavázali naši předchůdci,“ napsal premiér Fiala na síti X s tím, že přijmout podobný plán se Česko v roce 2018 zavázalo hlasem tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (69, za ANO) v Radě EU. Tedy za doby vládnutí Andreje Babiše (69, ANO). Podle místopředsedy hnutí Karla Havlíčka (54, ANO) jde ale současná vláda nad schválený záměr. „Je to poprava českých domácností a firem od současné vlády. Nejdříve zrušili to, co jsme domluvili za naší vlády, totiž výjimku, že ne všechny země musí okamžitě plnit nejtvrdší ekologické cíle. A pak, v rámci českého předsednictví EU, rozšířili emisní povolenky i na domácnosti. Přinesou zdražení pohonných hmot, energií, potravin, vytápění a firmám další náklady, které promítnou do cen,“ napsal Aha!
Povolenky očima experta: Problém u rodinných domů
Dokument také pracuje s verzí, že cena emisních povolenek během třech desetiletích vzroste z nynějších zhruba 65 euro na tunu CO₂ až na 400 euro. To ale podle experta EGÚ Brno Petra Čambaly nebude mít až takový vliv v případě výrobců elektřiny – do roku 2050 má být většina elektráren a průmyslu dekarbonizována. „Kde ovšem očekáváme dlouhou a složitou dekarbonizaci je vytápění rodinných domů, která se pravděpodobně protáhne výrazně za rok 2050. Právě domácnosti, ale také doprava budou od roku 2027 zařazeny do nového systému obchodování s povolenkami (ETS II). Z počátku zdraží tyto povolenky plyn přibližně o 10 až 15 procent, u uhlí to bude víc jak o třetinu. Cena povolenek pro domácnosti bude prvních pět let fixována na 45 EUR, aby se předešlo prudkým změnám ceny,“ napsal Čambala Aha!.
Pavel o jednání na Hradě: Na čem se shodl s Fialou, Babišem a Havlíčkem?