Rána do vazu seniorům: A toto stav dál ještě zhorší! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Rána do vazu seniorům: A toto stav dál ještě zhorší!

Seniorská generace nebude dostatečně ošetřena
Seniorská generace nebude dostatečně ošetřena (Shutterstock)

Zubařská péče v Česku dostává další zásah. Tentokrát se týká výroby zubních náhrad – zejména těch nejzákladnějších. Zákon o zdravotnických prostředcích podle Komory zubních techniků jejich výrobu zdraží, protože laboratoře se budou potýkat s větší byrokracií, na kterou nemají kapacity.

Hned na začátku je třeba uvést, že obyčejná kompletní zubní náhrada by měla být pacientovi poskytnuta v rámci zdravotního pojištění – tedy zdarma. Praxe je bohužel taková, že bezplatně na zubní protézu dosáhne v současnosti již jen pouhý zlomek pacientů.

O pětinu

„Aktuálně platné předpisy v oblasti zdravotnických prostředků přináší zubním laboratořím nové povinnosti. Laboratoře musí prokázat bezpečnost, kvalitu a dohledatelnost používaných materiálů a archivovat to vše nejméně 10 let,“ popsal prezident Komory zubních techniků Lukáš Saidl. „To s sebou přináší nárůst odborné administrativy, na kterou laboratoře nemají kapacity a prostředky. Dá se říct, že je to likvidační pro jejich velkou část a reálně to ohrožuje fungování celého oboru,“ dodal. Vyšší náklady se tak podle zástupců komory budou muset promítnout do cen a úhrad za protetické ošetření. Podle její viceprezidentky Deany Hejnové by navýšení cen za protetiku mohlo být kolem 20 procent.

Hrozí zavírání?

Než se potýkat s nárůstem administrativy a dalších povinností, může být podle Hejnové pro mnohé jednodušší prostě laboratoře zavřít. Navíc podle ní hrozí, že se budou zubní náhrady a protetika vyrábět v šedé zóně. „Seniorská generace nebude dostatečně ošetřena, přitom je to nejen estetická, ale pro zdravý organismus komplexní záležitost. Už teď se to děje... A toto stav dál ještě zhorší,“ uzavřela viceprezidentka komory.

Zdarma? Ano, ale...

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová poukazuje na to, že možnost získat zubní náhradu zdarma při splnění požadovaných kritérií by pro pacienty měla zůstat. Změny, o kterých mluví zubní technici, by se prý promítnout k nejchudším pacientům neměly. „Stomatolog nemůže od pojištěnce za zubní náhradu, a to celkovou nebo částečnou, v základním provedení požadovat přímou platbu,“ uvedla. Zubní náhrady jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu a za podmínek stanovených v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Ten určuje i to, jaká je výše úhrady u stomatologických výrobků hrazených částečně, tzn. se spoluúčastí ze strany pojištěnce. „Podmínky úhrady jsou stejné pro všechny zdravotní pojišťovny,“ doplnila Plívová.

Zubní protéza: Zdarma? Ano, ale...

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.