Syn zesnulého Petra Hapky (†70) Haštal: Kráčí v tátových stopách | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Syn zesnulého Petra Hapky (†70) Haštal: Kráčí v tátových stopách

Haštal Hapka jako by z oka vypadl svému otci.
Haštal Hapka jako by z oka vypadl svému otci. (Foto Profimedia.cz, FMZine.cz, Supraphon)

Nepotatila se jen jeho dcera! V šlépějích skladatele Petra Hapky (†70) jde nejen zpěvačka Petra Hapková (41), ale i její mladší bráška Haštal (27). Skládá filmovou muziku, a příští sobotu ho čeká dokonce operní premiéra!

Už 29. června bude Divadlo Jiřího Myrona svědkem vůbec prvního provedení jednoaktové opery Až tu všichni budou, kterou napsal právě Haštal Hapka. Talentovaný mladík ale nepodědil po tátovi jen muzikálnost, ale i vzhled a osobitý šarm. S tmavými kudrlinami a zádumčivým pohledem jako by svému otci z oka vypadl! Se svou nevlastní sestrou Petrou se podílel i na letošním vzpomínkovém koncertu k nedožitým osmdesátinám geniálního skladatele. Mimo jiné pomáhal s aranží písní a přidal také osobní vzpomínky na milovaného tátu.

„Z dětství si pamatuji, že když jsem za ním přijel na víkend ve tři odpoledne, to zrovna vstával a snídal. Pak jsme hráli na různé nástroje nebo jsme jeli do jeho oblíbených vetešnictví či starožitnictví, tam jsem si hrál,“ popsal Haštal pro web Aplausin. „S tátou jsem mohl jíst a pít věci, které jsem doma nesměl. Vyprávěl mi různé historky a učil sprostá slova,“ dodal se smíchem.

Petra Hapková na pohřbu Marie Poledňákové: Byl to živel a herdekbaba

Video se připravuje ...

Sedm dětí s pěti ženami

Dvakrát ženatý Petr Hapka měl sedm dětí s pěti ženami. Matkou Petry je jeho druhá manželka, herečka Zora Ulla Keslerová (73), a maminkou Haštala hudebnice a od roku 2021 také rektorka Akademie múzických umění v Praze Ingeborg Radok Žádná (59).

Skladatelem z donucení

Haštal vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se zabýval klasickou logikou, fonetikou a obecnou lingvistikou. Současně s tím studoval i skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. „Když mi bylo šestnáct, spíš z donucení jsem šel na Mahlerovu Symfonii č. 1 D dur, Titán. Ke svému překvapení jsem nějak pochopil, že bych chtěl psát vážnou hudbu,“ vysvětlil pro hudební server FMZine.

Střelba ve studiu Michaela Kocába: Proč zmáčkl Petr Hapka (†70) spoušť?

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.