Pohřeb Simony Postlerové (†59): Srdcervoucí vyznání dcery u rakve | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Pohřeb Simony Postlerové (†59): Srdcervoucí vyznání dcery u rakve

Simona Postlerová byla uložena se svými milovanými
Simona Postlerová byla uložena se svými milovanými (archiv)

Když zemře maminka, je to pro každé dítě velká bolest, i když už je třeba dávno dospělé. Na posledním rozloučení s herečkou a dabérkou Simonou Postlerovou (†59) ve vinohradském divadle to krásně vystihla její dcera Jana Magdalena (29), která statečně stanula na jevišti po boku profesonálních herců a promluvila nad máminou rakví.

Smuteční hosty rozesmála i rozplakala. „Ahoj, mami, pořád tomu nedokážu uvěřit. Pořád tě totiž vidím. Jak se v posteli učíš texty. Jak se na mě ohlížíš od stolku, když tě navštívím v šatně. Jak mi něco dlouze vyprávíš a pak se konečně dostaneš k pointě, která stojí za to. Jak se směješ a chrochtáš do toho...“ vzpomínala Jana Magdalena. Její hlas mnohým připomněl její matku, má totiž podobnou dikci jako ona.

Štastná babička

„I když jsi jich ztvárnila obrovské množství, nejvíce si hrdá na roli maminky. Vím, jak moc jsi nás milovala. Vždycky jsi mi na moje narozeniny volala v ten čas, kdy jsem se narodila. A já jsem ráda, že to nebylo ve čtyři ráno,“ prozradila a hledištěm se rozezněl smích. „Pamatuju si, jak jsi nemohla dodabovat, když ses dozvěděla, že budeš babičkou. Vždycky jsem milovala tvůj smysl pro humor, s nikým jsem se nenasmála tak moc,“ vyznala se dcera, která je už sama maminkou.

On hraje, ty zpíváš

Ve své řeči připomněla i tatínka, muzikanta Zdeňka Hráška (†62), který v roce 2016 podlehl rakovině. „Jedinou útěchou je mi vědomí, že jste tam nahoře s tátou zase spolu. Že on hraje a ty zpíváš. Že jste se s radostí shledali, protože jste nedokázali být jeden bez druhého. A že jste tam, kde jste vždycky chtěli být. U Boha, kterého jste tak moc milovali,“ řekla Jana Magdalena, která je stejně jako oba její rodiče silně věřící.

Opět se shledáme

„Věřím, že tohle není konec, že se znovu shledáme, ve světě, kde už nebudou slzy, ani bolest, ani smrt. A do té doby mi budeš moc chybět. Mám tě ráda, mami,“ zakončila dcera Simony Postlerové dojemnou řeč nad rakví trvající tři minuty. I když jí nejednou pohnutím přeskočil hlas, zvládla to s obdivuhodnou statečností a noblesou. Její projev byl jedním z těch vůbec nejsilnějších, které v divadle zazněly.

Dcera Postlerové (†59) Jana Magdaléna: Co řekla mamince nad rakví?

Video se připravuje ...

Sbohem jí dali třikrát

Se Simonou Postlerovou se loučili natřikrát. V úterý dopoledne se konal smuteční akt ve vinohradském divadle, po poledni následovala zádušní mše v nedaleké bazilice sv. Ludmily a nakonec ji rodina uložila do hrobu na Vinohradském hřbitově, kde odpočívá i její manžel Zdeněk. U rakve se už od desáté hodiny v divadle střídali v čestné stráži herečtí kolegové jako Jiřina Bohdalová (93), Simona Stašová (69), Dagmar Havlová (71), Jaroslav Satoranský (84) či Petr Nárožný (86). V druhé řadě seděla rodina, dcera Jana Magdalena (32), syn Damián (30) a bratr Alexandr (61).

Těsně před jedenáctou vystoupil herec Marek Holý (44), aby zazpíval lidovku Zelení hájové. Pak si vzal slovo ředitel divadla Tomáš Töpfer (73). „Přemýšlím o tom, co tam nahoře asi chystají za premiéru, že tě, Simonko, povolali tak náhle a neočekávaně. Budeš nám moc chybět,“ pravil. Nad rakví promluvil i Jan Šťastný (58) či Petr Vacek (59), který zmínil, že se o odchodu své kamarádky a bývalé spolužačky z DAMU dozvěděl právě na ročníkovém srazu, kde všichni na Simonu čekali... „Na tenhle sraz asi nikdy nezapomenu. Byl jsem ale hrozně rád, že jsme tam byli spolu. Jak říkal Mirek Hanuš – zhroutíme se až každý sám doma...“

Syn Damián jen v divadle

Na rozloučení s mámou doprovodil Damiána (30) ošetřovatel. Syn sice objevil maminku v kuchyni mrtvou, ale jako těžký autista nechápe podstatu věci. Bylo proto lepší, že se o něj někdo postaral. Od sousedky z domu dostal ráno růži, kterou vzorně položil na jeviště. Zvládl jen akt v divadle. Bylo na něm vidět, že mu velké množství lidí okolo něj nedělá vůbec dobře.

Proč nepřišla matka Jana?

Nestihly se usmířit a dlouhé roky spolu nepromluvily. Důvod, proč na pohřbu Simony Postlerové chyběla její matka, herečka, dabérka a jazykové lektorka Jana Postlerová (80), byl ale jiný. „Ta náhlá smrt ji naprosto zdrtila,“ prozradil Aha! její přítel. „Vůbec od té doby nevychází z domu, ani by nebyla schopná na pohřeb přijít,“ dodal.

Expartner Trojan plakal: Bolí to...

Byl naprosto zdrcený! Když ještě bylo v hledišti vinohradského divadla šero, přišel Ivan Trojan (59) k rakvi na jevišti, aby se poklonil své bývalé lásce Simoně. Chvíli stál na místě se sklopenou hlavou a tiše plakal...„Bolí to,“ řekl tiše Trojan před ještě takřka prázdným hledištěm. Pak odešel pravým východem a zamířil do zákulisí. Na jejich vztah před časem Simona sama zavzpomínala. „Chodila jsem v roce 1989 s Ivanem Trojanem, jenž coby voják v létě podepsal Několik vět, které aktivně šířil jeho bratr Ondřej. Projevil tím velkou odvahu, protože ho přeložili z Armádního uměleckého souboru k tankistům do Humenného, daleko na východní Slovensko,“ přiznala. „Jednou jsem tam za ním byla, bylo to něco otřesného, bála jsem se o jeho život,“ dodala herečka.

Pohřeb Simony Postlerové (†59): Zhroucený bratr Alexandr promluvil...

Video se připravuje ...Přečtěte si
Jana Nováková
15. 5. 2024 • 12:48

Simona ( skočilo tam jméno Soňa????)

Jana Nováková
15. 5. 2024 • 12:46

Máma nesouhlasila s jejím vyběrem partnera,nemluvila s ní pár desetiletí, neměla zájem o vnoučata i pravnouče,na dotaz co bude s Damianem odsekla,že to není věc.Mohla se projevit jinak.A když Soňa zemřela tak se zhroutila že nemohla vyjít ani z baráku ?Tomu těžko uvěřit.Je to komedie.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.