Jiří Zmožek o hitu Nejhezčí dárek: Gott ho musel zpívat papalášům | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Jiří Zmožek o hitu Nejhezčí dárek: Gott ho musel zpívat papalášům

Jiří Zmožek odkryl utajenou minulost Karla Gotta.
Jiří Zmožek odkryl utajenou minulost Karla Gotta. (Foto ČTK, ara)

V Lucerně se už 6. února vrátí na hudební scénu. A v legendárním sále zazpívá fanouškům také svůj hit z roku 1985 Nejhezčí dárek, který tehdy natočilo 52 zpěváků. Jiří Zmožek (80) až nyní deníku Aha! vysvětlil, proč v původní nahrávce nevystupuje Karel Gott (†80). Ten si podle slavného skladatele zazpíval Nejhezčí dárek až na sjezdu KSČ.

Když dával dohromady umělce pro svůj hit, oslovil pochopitelně i Slavíka. „Karel byl spíše sólistou, nerad se o písničky dělil. Už během toho, když jsem mu přezpívával poprvé Zvonky štěstí, tak mi po slovenských pasážích Darinky Rolincové říkal – ona ještě zpívá?“ vzpomíná Zmožek s úsměvem. „Takže Nejhezčí dárek dělat nechtěl!“ doplňuje.

Rok poté

Jenže situace se následující rok změnila. „To ještě asi nikdo nenapsal a já to teda otevřu, bude to v mé knížce a budete úplně první, kdo to slyší!“ napíná nás skladatel.

„V časopise Svět socialismu bylo napsáno, že na sedmnáctém sjezdu KSČ museli zpěváci povinně zpívat Nejhezčí dárek a musel tam zpívat i Gott. Dokonce tam zpíval i Matuška. Je to tam v tom časopise zaznamenáno a moje dcera, která tu knížku o mně píše, tak ona ten časopis má,“ odhaluje Jiří Zmožek, který deníku Aha! poskytl obsáhlý rozhovor.

Hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí: Poslechněte si!

Video se připravuje ...

Inspirace Jacksonem

Skladatele Jiřího Zmožka a textaře Zdeňka Rytíře (†69) inspiroval pro vznik Nejhezčího dárku charitativní projekt We Are the World (1985) vyprodukovaným Michaelem Jacksonem (50) a Lionelem Richiem (74) za účasti 47 amerických zpěváků. Píseň tehdy umělci natočili na podporu afrických zemí, které postihlo katastrofální sucho a následný hladomor.

 Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.