60 let za pultem optiky! Zákaznice chtěly brýle jako Urbánková | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

60 let za pultem optiky! Zákaznice chtěly brýle jako Urbánková

Zákaznice chtěly brýle jako Naďa Urbánková.
Zákaznice chtěly brýle jako Naďa Urbánková. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Jednoznačnou legendou mezi optiky v Česku je Eva Domorádová (87) z Kroměříže. Neuvěřitelných 60 let vybírala zákazníkům nové obruby nebo do nich v zázemí diamantem zabrušovala čočky.

„Do tehdy státní optiky jsem nastoupila po maturitě v roce 1955 a za pultem jsem vydržela do roku 2015, tedy 60 let. Dlouho jako vedoucí. Za nejdůležitější jsem vždy považovala dokonalou práci a přístup k zákazníkovi,“ popisuje paní Eva, která je sice již osm let v penzi, stále je však v oboru aktivní.

Eva Domorádová se synem Markem, který říká: „Máma byla vždy naše železná lady. Zvládla vzestupy i pády.“

Hned po sametové revoluci s manželem našli odvahu a otevřeli soukromou optiku. Byli první v Kroměříži i širokém okolí. „Začínali jsme v rodinném domě v garáži. Tu jsme upravili na obchod,“ usmívá se při vzpomínkách na dobu před 33 lety. Zákazníci přibývali, a tak si doplnil odborné vzdělání i syn Marek (59), který je vystudovaný učitel.

„Začátky nebyly jednoduché. Přes noc jsme s tátou doma brousili skla a zasazovali do obrub. Za den i třicet. To bylo něco. Dnes se tomu nechce ani věřit. Většina optik dávno posílá brýle ke zhotovení do specializovaných firem,“ podotýká pokračovatel rodinné tradice. Jaké brýle tehdy, když začínali, frčely? „Hitem byly ty největší obruby, jaké nosila například Naďa Urbánková. Skla byla těžká a tlustá. Výběr omezený. Poptávka velká,“ líčí paní Eva s tím, že dnes už je výběr obrovský.

V optice se za pult ještě občas postaví a zákazníkům poradí.

Všichni měli stejné

„Za socialismu jsme dostávali zboží jednou za měsíc. Obyčejné obruby na předpis a jen pár kousků lepších s doplatkem. Jednou za dva tři měsíce, když se podniku podařilo ve světě sehnat starší typy obrub, jsme dostali něco nádherného. Přitom to bylo zboží, které třeba v Německu už nechtěli. Když jsme jeli někdy do Jugoslávie, hned poznali, že jsme Češi. Měli jsme prakticky všichni stejné brýle,“ popisuje paní Eva tehdejší realitu.

Jen na okrasu, nebo?

A co paní optička, nosí dioptrické brýle, nebo má jen skla bez dioptrií, aby mohla předvádět nové obruby zákazníkům? „To je hezká otázka. Před 10 lety jsem byla na operaci šedého zákalu, tak nablízko mám tři dioptrie. Brýle mám asi patery, teď jsem si nechala udělat nové, bez obruby, jen ze skla, nenápadné. Je ale pravdou, že zákaznice mi často říkaly: Chci takové brýle, jako máte vy,“ usmívá se Eva Domorádová.

Marek Domorád ukazuje část narozeninových obrub za korunu.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.