Ministerské pronájmy: Je libo palác? Z částky padnete | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Ministerské pronájmy: Je libo palác? Z částky padnete

Obrázky Diplomatického servisu ukazují, jak by byt na Malé Straně mohl po zařízení nábytkem vypadat. Nyní jsou totiž jeho místnosti prázdné.
Obrázky Diplomatického servisu ukazují, jak by byt na Malé Straně mohl po zařízení nábytkem vypadat. Nyní jsou totiž jeho místnosti prázdné. ( Foto Aha! – A. Malachovský, Diplomatický servis)

Koupit si vlastní byt v Česku stojí zájemce v průměru 13 ročních platů. Miliony lidí se tak musí spoléhat na nájemní bydlení. Luxusní byt s výhledem na Pražský hrad, který nabízí ministerstvo zahraničí, si ale většina z nich stejně dovolit nemůže.

Dřevěné parkety, dlažby v koupelnách a hlavně velká terasa s výhledem na Pražský hrad, Národní divadlo a Vltavu. Dohromady šest pokojů, se dvěma koupelnami a kuchyní na 290 m² nabízí Diplomatický servis k pronájmu za 110 tisíc korun měsíčně. Byt přitom do roku 2021 sloužil zastupitelskému úřadu. „Diplomatický servis následně vstoupil do jednání o pronájmu tohoto bytu s mezinárodní organizací, přičemž z jednání nevzešlo uzavření smluvního vztahu, a to z důvodu požadavků na stavební úpravy, které by s sebou nesly velké finanční zatížení,“ sdělil Aha! mluvčí rezortu zahraničí Daniel Drake důvod, proč se nyní byt nabízí veřejnosti.

Historie na dotek

Diplomatický servis jako příspěvková organizace spadá přímo pod ministerstvo zahraničí a má na starost zejména hospodařit se státními nemovitostmi. Ty následně mohou sloužit k reprezentaci jednotlivých států, významným návštěvám a dalším aktivitám české diplomacie. A jak instituce píše na svých stránkách – jde o značně „historické a umělecké“ objekty. Pokud o ně ale neprojevuje žádná organizace zájem, mohou se nabídnout k normálnímu pronájmu. „Takové nemovité věci se pak mohou nabízet veřejnosti transparentně vypsaným výběrovým řízením,“ vysvětlil Drake.

Je libo palác?

Zájemci o luxusní bydlení nenajdou byt jen na Masarykově nábřeží, ale i na druhé straně Vltavy. Na Velkopřevorském náměstí jsou v nabídce ministerstva rovnou dva luxusní apartmány v Malém Buquoyském paláci. Ten ve druhém patře má impozantních 256 m². Cena ale není známá. „Hlavní vstup do rezidenčního bytu je řešen vnitřním schodištěm, které je rokokovou dominantou z 2. poloviny 18. století,“ píše se v inzerátu. „Prostor celého schodiště je bohatě zdoben florálním dekorem a rokaji. Zároveň tento apartmán disponuje vedlejším vstupem s točitým schodištěm, které vede do privátní části apartmánu,“ stojí v nabídce dál. Byt má čtyři místnosti, kuchyň, vstupní halu, koupelnu a k ní i samostatnou toaletu. Nechybí ani původní špaletová okna nebo dřevěné dvoukřídlé okenice.

Přímo v centru Prahy

Třetí významnou lokalitou, kde Diplomatický servis pronajímá své prostory, je klasicistní dům přímo na Václavském náměstí. Ten byl postaven roku 1835 a v současné době je v něm k dispozici rovnou pět bytů. Ten v prvním patře je na rozdíl od jiných zařízený, nachází se v něm dvě ložnice, pracovna, hala, kuchyňský kout a jeho součástí je i částečně starožitný nábytek. Ani u jednoho z bytů však cena není známá.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.