Vágner o letecké havárii: ZAGORKA MI ZACHRÁNILA ŽIVOT! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 28. května 2023

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Vágner o letecké havárii: ZAGORKA MI ZACHRÁNILA ŽIVOT!

Přátelství Karla Vágnera s Hankou Zagorovou se datuje od doby velké tragédie.
Přátelství Karla Vágnera s Hankou Zagorovou se datuje od doby velké tragédie. (Foto Aha! – Pavel Machan, Martin Hykl, archiv K. Vágnera)

Je to přesně 50 let, co došlo nedaleko ruzyňského letiště k tragédii. Letadlo z Kuby dosedlo půl kilometru před ranvejí. Utrhl se mu podvozek, pak křídlo, obrátilo se na střechu a začalo hořet. Chybělo málo a v letadle přišel o život i Mistr basů Karel Vágner (80).

Tehdy, 19. února 1973, v letadle zemřelo šest členů kapely Evy Pilarové (†80) včetně kapelníka Jiřího Lahody (†27). Přežil pouze baskytarista, a to jenom proto, že vyskočil z havarovaného letadla a utíkal pro pomoc dřív, než letadlo začalo hořet. V sovětském letounu Tupolev, který letěl z Kuby přes Moskvu do Prahy, přežilo ze sta lidí na palubě jen 34.

Pilarka zůstala na Kubě

Na Kubě Pilarová s kapelou odehrála vystoupení a místo honoráře mohli všichni dalších 14 dní zůstat v hotelu zadarmo. Přišla ale zpráva z Pragokoncertu, že se kapela musí urychleně vrátit, protože měla doprovázet zpěváky Intertalentu. Hudebníci tedy odletěli, ale zpěvačka zůstala. O tragédii se Pilarová dozvěděla až po návratu do Prahy.

Smrt nejlepšího kamaráda

Tehdy měl velké štěstí Karel Vágner, který v Evině kapele byl. Těsně před odletem na Kubu přešel do kapely Hany Zagorové a odletěl s nimi do Litvy. „Na Kubu jsem neletěl, protože jsem byl už s Hankou domluvený, že nastoupím k ní a odletím s ní na turné do Vilniusu. Tam jsme se dozvěděli o tom tragickém maléru, když jsme s kapelou popíjeli na pokoji,“ zavzpomínal pro Aha! Vágner s tím, že najednou se otevřely dveře, v nich stál Víťa Hádl bílý jako křída a říká třesoucím se hlasem: Kluci jsou mrtví! Naše stará kapela spadla s letadlem...

Koncert Štefan Margita a hosté v 02 aréně

Video se připravuje ...

„Srazilo mě to na kolena, když jsem si uvědomil, že jsem v tom letadle měl letět i já. Hanka mi zachránila život. Byla to ona, kdo mě z toho otřesu stavěl na kolena. Tehdy také začalo naše přátelství,“ komentuje Vágner, který tehdy ve Vilniusu nebyl schopen vůbec hrát. „Jirka Lahoda byl můj největší životní kamarád, byl jsem jako ochromenej,“ netají se Vágner.

Karel Vágner se na rozloučení se Zagorovou zhroutil: Jsem úplně v háji

Video se připravuje ...

Opilý pilot?

Dodnes je havárie nevyřešena, podle expertů šlo ale s největší pravděpodobností o vinu pilota. Mnoho informací o události neměla ani zpěvačka. „Pilot byl údajně opilý. Ale neviděla jsem to černé na bílém, navíc se o tom v totalitním režimu nesmělo mluvit, šlo o letadlo Sovětského svazu a ta přece nepadají,“ svěřila Pilarová v jednom z rozhovorů.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.