Gustav Oplustil (†96): Příběh otce Menšíkových silvestrů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. června 2023

Svátek slaví Gita, zítra Bruno

Gustav Oplustil (†96): Příběh otce Menšíkových silvestrů

Legendární dramaturg Gustav Oplustil
Legendární dramaturg Gustav Oplustil (archiv)

Geniální scenárista, dramaturg a herec Gustav Oplustil (†96) nám bude chybět. Stál u zrodu TV zábavy v tehdejším Československu. Je otcem legendárních Silvestrů s Vladimírem Menšíkem, ale zahrál si i po boku prvorepublikových herců Vlasty Buriana a Jana Wericha.

Byl to génius, který ovšem vyvolal rozruch také tím, že byl ženatý se dvěma sestrami, ta druhá od něho v 87 letech odešla. Jen málokdo ví, že měl za manželky dvě sestry. S manželkou Jarmilou se seznámil během vojenské služby, kterou absolvoval v Armádním uměleckém souboru v Praze. Po válce už totiž hrál v Beskydském divadle, protože pocházel z Hranic na Moravě, kde otec dělal knihaře ve vojenské akademii. S manželkou měl celkem čtyři děti – Jarmilu (†36), po které zůstaly tři děti, ta byla ročník 1951. Po ní se v roce 1954 narodil Vítek, pak Ludmila a nakonec v roce 1957 nejmladší Kateřina. Oplustilova manželka Jarmila zemřela v roce 1991 na následky kaskády mrtvic. Dva roky po smrti manželky Jarmily si vzal její mladší sestru Janu, která také ovdověla. Manželství vydrželo 23 let. Před třemi roky, kdy bylo Janě 87, od svého manžela odešla. „Prý se jí se mnou už nelíbí, a bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování se odstěhovala k dceři, která žije na Moravě,“ prozradil Gustav Oplustil letos v březnu Super.cz, jak náhle zůstal bez manželky.

Zemřel Josef Somr (†88), herec s mimořádným nasazením

Video se připravuje ...

Gustav a Bohdalka

Gustav Oplustil byl uveden v roce 2002 do Dvorany televizní slávy a když si projdeme archiv pořadů, na kterých spolupracoval, v málokterém bude chybět jméno Jiřiny Bohdalové! „S Jiřinou se známe od roku 1936, kdy jsem nastoupil do Československé televize, do redakce zábavy. Jiřina tam už dělala pořad, který se jmenoval Babiččina krabička. Bylo to takové pásmo staropražských písniček, tehdy obrovský hit. Do té doby se totiž vysílaly hlavně budovatelské věci, a tohle bylo něco jiného, taneční muzika se známými melodiemi, hašlerkami a podobně. Potom scenáristka pořadu Dáša Novotná odešla, že bude pracovat na televizních soutěžích, ale režisér »krabičky« Zdeněk Podskalský se formátu nechtěl vzdát. Oslovil tedy mě, protože jsem měl zkušenost s podobnými komponovanými pořady z AUS (Armádní umělecký soubor – pozn. red). Jiřina také chtěla pokračovat, ovšem Podskalský se bál, jestli ji pustí Vladimír Dvořák, se kterým se mezitím zapsala jako dvojice. Nakonec se naštěstí ukázalo, že to problém nebude,” líčil Oplustil v knize Petra Macka Vždycky upřímná Jiřina Bohdalová.

Celý článek naleznete v tištěné podobě nedělního Aha! (23.10.2022)

Policie opět na brněnském magistrátu! Putin hromadí další vojáky a vše o pohřbu herce Somra

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.