Vesničko má středisková: Velké tajemství filmu Menzela (†82) | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Vesničko má středisková: Velké tajemství filmu Menzela (†82)

Olga Menzelová
Olga Menzelová (ara, instagram.com)

Divácky nejoblíbenější film Jiřího Menzela (†82) Vesničko má středisková má řadu tajemství. Hned tím prvním je jeho vznik. Stalo se tak kvůli chybě úředníka, který dvakrát zaplatil Zdeňku Svěrákovi (84) za film Na samotě u lesa! Námět vznikl přes noc a režisér Menzel ho objevil omylem!

Při revizi archivu bylo zjištěno, že námět k filmu Na samotě u lesa byl Zdeňku Svěrákovi proplacen omylem dvakrát. Z Barrandova mu tedy navrhli, aby do druhého dne napsal na několik stran námět, který by se odložil mezi zamítnuté a proplacená částka by našla svůj cíl. O několik týdnů později se dostal onen námět do rukou Jiřího Menzela – a o realizaci filmu bylo rozhodnuto! „Kdybych měl natočit, jak je zlý předseda JZD a jaké jsou lidé svině, tak to všichni dobře známe. Chtěl jsem vždycky točit filmy ne o tom, jací jsme, ale jací bychom mohli být. Nemám chuť dělat umění pro umění, ale věci, které nedeprimují, které jsou k něčemu a pro lidi,“ promluvil Menzel o důvodech, proč měl chuť natočit právě Vesničku.

Nechtěli Labudu

Zajímavostí kolem tohoto filmu je ale mnohem více. Řidič Pávek se stal životní rolí slovenského herce Mariána Labudy (†73). Toho přitom do filmu nechtěl původně obsadit ani Svěrák, ani zbytek štábu. Měli ho zafixovaného jako estrádního baviče a neodpovídal jejich představám. Podle nich měl být Pávek urostlý chlap. Jenže Menzel byl naprosto nadšen z Labudova výkonu na divadelní scéně a okamžitě věděl, že je to přesně ten šofér náklaďáku, kterého hledá. A měl pravdu – i malý zavalitý chlapík může přece být otcovským vzorem pro vysokého závozníka, kterého ztvárnil maďarský herec János Bán (64).

Poražen Dány

V českých kinech se Vesnička poprvé objevila v srpnu 1986. O rok později byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film, tehdy ovšem zvítězil dnes už pozapomenutý dánský snímek Babettina hostina.

Nejznámější hlášky

*„Vy jste se zase kochal, že jo, pane doktore!“

*„Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova! Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš!

*„Na šestým je teplý, na osmým už přechlazený!“

*„Chlapi, nelejte to pivo z voken – podívejte se, jak vypadám!“

*„Nemůžeš napsat magor, Václave... Doktor říkal, že je momentálně zavostalej!“

Otík by se divil: Takhle se změnila místa z Vesničky! A hrobník (26), co chce v práci umřít

Video se připravuje ...

*„Ses měl narodit jako kůň, původně. Ale v poslední chvíli si to pánbůh rozmyslel...“

*„Už sem řek, po žních jdeš k Turkovi!“

*„Měl jsi štěstí, Jaromíre, na funkci to nebude mít vliv...“ „Jako na funkci rostlináře?“ „No, to už vůbec ne.“

*„Nohy sis myl? To já poznám, hned se s tebou jinak jede...“

*„Tak jsem slyšel, Karle, že jsi tomu Pražákovi načechral betonovej pilíř...“

*„Pepo, já se spletla! 31!“

Hrušínský neuměl řídit

Rudolf Hrušínský (†73) byl i ve skutečnosti velmi špatným řidičem. Z toho důvodu raději řízení přenechával své manželce. Role kochajícího se doktora Skružného tak pro něj znamenala usednutí za volant po téměř třiceti letech.

Doktor Skružný opravdu žil

Postavu doktora Skružného napsal Zdeněk Svěrák podle skutečného lékaře Roberta Moudra (†66) z Nového Rychnova na Pelhřimovsku. Snad právě proto posílá Hrušínský hostinského Bedřicha do Pelhřimova.

Trojnásobek pro Labudu

Honorář Mariána Labudy představoval zhruba trojnásobek tehdejší měsíční mzdy. Herec dostal za roli šoféra Pávka 8700 Kčs, průměrná mzda v té době byla 2920 Kčs.

Jako Laurel a Hardy

Americká kritika označila představitele Otíka Jánose Bána a šoféra Pávka Mariána Labudu za Laurela a Hardyho východní Evropy.

Úspěch i bez Ameriky

Sice Vesnička nedostala americkou cenu Oscar, jenže na Mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu získala v roce 1986 cenu ekumenické poroty a zvláštní cenu poroty. Otík János Bán pak dostal o rok později na festivalu v Paříži cenu pro nejlepšího herce. Na MFF filmových komedií v Chamrouse získal snímek Velkou cenu kritiky (1987), doma pak Cenu Martina Friče na 37. ročníku Filmového festivalu pracujících a Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují.

Menzlovy režisérské majstrštyky

Oscara dostal za »Vlaky«

Neproměněná nominace »Vesničky« na Oscara nemusela Jiřího Menzela tolik mrzet. Doma už totiž jednoho měl za Ostře sledované vlaky. A k tomu Velkou mezinárodní cenu festivalu v Cannes za Rozmarné léto. Posléze získal mj. také Zlatého lva z Benátek za Postřižiny i Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, Zlatého medvěda za Skřivánky na niti či Obsluhoval jsem anglického krále a tři České lvy!

1966 Ostře sledované vlaky

V roce 1968 získal film Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara – za nejlepší cizojazyčný film.

1967 Rozmarné léto

Snímek zvítězil v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary 1968, kde získal Křišťálový glóbus.

1969 Skřivánci na niti

Hned po natočení snímek zavřeli komunisté do trezoru, roku 1990 pak získal Zlatého medvěda na MFF Berlinare.

1976 Na samotě u lesa

Ocenění Stříbrný Hugo na MFF v Chicagu 1976.

1980 Postřižiny

Zlatá hůlka, zvláštní uznání poroty a Cena publika na MFF ve Vevey 1983, MFF Benátky (1981) – Zvláštní čestné uznání mezinárodní poroty (tuto cenu dostal i za Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina 1994).

1984 Slavnosti sněženek

Jedna z nejúspěšnějších hořkých komedií v historii domácího filmu podle povídek Bohumila Hrabala.

1985 Vesničko má středisková

Na MFF v Montrealu získala v roce 1986 cenu ekumenické poroty a zvláštní cenu poroty. Otík János Bán pak dostal o rok později na festivalu v Paříži cenu pro nejlepšího herce.

2006 Obsluhoval jsem anglického krále

MFF Berlín – Cena filmových kritiků FIPRESCI 2007, Český lev za nejlepší film roku 2007 (i za režii, kameru, plakát a nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli – Martin Huba.

Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82)

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.