Hubnutí podle Hollywoodu: Přerušovaný půst! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Hubnutí podle Hollywoodu: Přerušovaný půst!

Jennifer Aniston
Jennifer Aniston (profimedia.cz)

Stále dokola ve snaze zhubnout zkoušíte různé diety a výsledek vždy končí fiaskem? Pak je na čase pustit se do přerušovaného půstu. Nejen, že tutově zhubnete, ale ještě navíc významně prospějete svému tělu.

Co je přerušovaný půst?
Přerušovaný půst, v angličtině intermittent fasting (zkratka IF) je režim, při kterém se střídá fáze lačnění s fází jedení, přičemž fáze bez jídla je vždy delší. Jak si tyto fáze nastavíme, je vždy na nás, avšak běžně se praktikují tyto vzorce:
● 16/8 (16 hodin půstu a osmihodinové okno pro jídlo) – doporučuje se spíše pro muže
● 14/10 (14 hodin půstu a desetihodinové okno pro jídlo) – doporučuje se spíše pro ženy

Co se děje při přerušovaném půstu v těle?
Když hladovíme, je pro organismus o mnoho snazší spalovat tuk, protože není aktivní inzulín. V tomto momentě se tělo dokáže zbavit i těžce přístupného tuku, který v době jedení lze pálit jen velmi obtížně. Při půstu navíc v těle dochází k prospěšným hormonálním změnám. V porovnání s dietou založenou na počítání kalorií je tato metoda prokazatelně účinnější.

Co jíst, co pít
U přerušovaného půstu není potřeba počítat kalorie. V podstatě můžete jíst cokoliv. Pozor však, abyste se s vidinou následného půstu nepřejídali! Důležité je také dbát na vyváženost, aby vaše tělo dostalo všechny potřebné vitaminy a minerály. Měli byste se proto držet zásady, že budete konzumovat tzv. čistou stravu, nikoliv fast food. K pití je nejlepší čistá voda nebo neslazené čaje, dát si můžete i kávu, avšak v postním »okně« bez mléka či smetany.

Poslouchejte své tělo!
Během fáze lačnění bychom se rozhodně neměli cítit unavení či nesví. Naopak! Měli bychom se cítit plni energie a v dobré psychické i fyzické pohodě.

Postící se celebrity
Velkou průkopnicí přerušovaného půstu mezi celebritami je americká herečka Jennifer Anistonová (51), která si i ve svém věku udržuje postavu snů. A kromě dřiny v posilovně za ni vděčí právě této metodě. Mezi další vyznavače tohoto stravovacího stylu patří také herci Nicole Kidmannová (53) nebo Hugh Jackman (51) či zpěvačka Beyoncé (38). U nás je velkým propagátorem půstů obecně herec Jaroslav Dušek (59). Vřele ho doporučují také dietologové Ing. Petr Havlíček (51), který ho sám praktikuje, nebo Margit Slimáková (51). Kouzlu přerušovaného půstu v současnosti propadla také zpěvačka Monika Absolonová (43). Dvojnásobná maminka díky této metodě zhubla hned v prvním týdnu 3 kilogramy tuku

Celý článek si můžete přečíst v nedělním tištěném vydání deníku Aha!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.