Herec Jiří Bartoška (73): PLÁN VELKÉ DEMOLICE! Bude ho stát miliony...
Je pověstný tím, že peníze rád ukládá do nemovitostí. Jiří Bartoška (73) aspoň v Praze nakupuje byt za bytem. A teď se prezident karlovarského festivalu podle Jihlavského deníku zajímá o komunistický Prior. „Tak já to koupím a zbourám,“ prohlásil.
Jihlavu podle svých slov do té doby moc neznal. „Kdysi jsem tady něco točil. Párkrát jsem tady hostoval v divadle. To ale přijedete, představení skončí, dáte si kafe a zase odjíždíte,“ přiznal na videu Město Jihlava, kam ho zavál projekt Tady Vary. Ovšem ještě než v pátek 10. července v kině Dukla uvedl jeden z filmů, stihl si »Barťák« udělat krátkou zdravotní procházku městem. A byl zděšen.
Neskutečný zločin
„Z Jihlavy jsem viděl jen krásné náměstí a co je zločin, ta brambora ve šperkovnici,“ rozohnil se u komunistického Prioru v centru Jihlavy. A když si vyslechl, že má objekt soukromého majitele, který za odkup a zbourání žádá 300 milionů, pohotově dodal: „Kolik? Dobře, tak já to koupím a zbourám to. Berte to jako snový závazek. Je to neskutečný zločin.“ Aha! se s Bartoškou pokusilo spojit, zda svoje slova myslel vážně, až do uzávěrky ale nereagoval.
Bartoška odpískal letošní Vary: MFF KV 2020 se neuskuteční
Luxusní byty
V každém případě to, co by se normálně dalo brát jako obyčejná nadsázka, v případě Bartošky nemusí platit. Když se před 25 lety stal ředitelem filmového festivalu, na účtě mu přibývala nula za nulou. Jen za funkci prezidenta by měl inkasovat 7 milionů korun. Ve velkém tak investuje do nemovitostí. Jen v Praze je majitelem čtyř bytů, navíc na lukrativních adresách. Jeden, ve kterém i dlouhá léta bydlel, má v Maiselově ulici, kousek od nejdražší pražské ulice Pařížská.
Sídlo na západě
Bartoška si nechal postavit rozlehlý dům v západních Čechách, ke kterému si koupil i několik parcel. Obrovská dřevostavba stojí na pozemku o rozloze zhruba sedmnáct set metrů čtverečních. Odhadovaná cena je asi deset milionů.
Komunistický obchoďák je prokletý: Zoufale chybí peníze
Říká se mu chrám totality. Měl být výstavním štítem tehdejšího socialismu. Řeč je o mědí oplechovaném obchodním domu Prior, který od roku 1983 zdobí jihlavské náměstí. Město má sice návrh na přestavbu, ale peníze chybí.
V centru Jihlavy nahradil historický Krecl. „Ten byl na přelomu 13. a 14. století jakýmsi chráněným místem ve městě pro kupce a obchodníky. Později byl přebudován na měšťanské domy,“ informoval před časem Aha! historik Zdeněk Jaroš. Před šestačtyřiceti lety jedné dubnové noci nechali Krecl komunisti odstřelit. Tajně, měli obavu z občanských nepokojů. Současný obchodní dům Prior na Masarykově náměstí pochází z projektového ateliéru Zdeňka Sklepka. Stavěl se v letech 1978 až 1983. Město před časem vypsalo architektonickou soutěž na vizualizaci obnovy centra města. Ta by měla přijít na zhruba 200 milionů. Z dvanácti zúčastněných ateliérů zvítězil pražský MCA ateliér. To však není podstatné, peníze v pokladně magistrátu na realizaci takové gigantické přestavby celého Masarykova náměstí prostě nejsou. Obchodní dům Prior na jihlavském náměstí v současnosti patří pražské soukromé firmě Le Cygne Sportif. Ta podle získaných informací jihlavský Prior ale nehodlá prodávat.
Zbourat, nebo nechat stát?
Aha! se zeptalo lidí v Jihlavě!
Jan Vašák (42), ředitel zoo, Jihlava: „Zda Prior je, nebo nebude na jihlavském náměstí, je celkem jedno. Z jihlavského náměstí se vytratil život. Nejsou tam téměř obchody. Před časem tam byl ještě řezník, ale ten patrně kvůli vysokým nájmům zkrachoval. To, jestli zbouráme Prior, rozhodně nezmění návštěvnost jihlavského náměstí. Lidi tam nechodí a nemají důvod tam chodit.“
Michal Boček (34), regionální novinář, Jihlava: „Osobně mně Prior na náměstí nevadí, je to určitý dokument své doby. Kdybychom ho však nechali odstranit, hned bychom měli největší náměstí v Česku. Takže kdyby bylo nějaké hlasování a já dostal do kastlíku domů hlasovací lístek, tak kvůli tomu bych ho nechal sundat. Otázka však je, zda to je technicky proveditelné, byl tam v minulosti proveden dosti rozsáhlý zásah do jihlavského podzemí.“
Alice Soukupová (42), středoškolská učitelka, Jihlava: „Je ošklivý, ale svou funkci plní. Lidé si už na něj zvykli. Možná by stačilo udělat vhodný zásah do jeho fasád a střechy, aby více zapadal do historického rázu náměstí.“
Martin Maláč (34), herpetolog, Jihlava: „Není to nejhezčí stavba, ale byla by škoda ji bourat. Teď je móda všechno bourat a strhávat sochy, ale tohle všechno vypovídá o době, ve které jsme žili my i naši předci. Každá doba má své hodnoty, které někoho mohou urážet či se nelíbit, myslím, že by měl zůstat stát.“
Reflex podcast: Jiří Bartoška o zrušení karlovarského filmového festivalu a o koronaviru