Šokující honorář! Tolik vydělala Němcové BABIČKA
Prožívala nejtěžší období svého života. Mimo smrt syna se Božena Němcová potýkala s nemocemi, chudobou a policejním sledováním. Přesto vytvořila veledílo, které oslovilo celý svět. Román Babička vyšel nejprve ve čtyřech sešitech před 165 lety.
K dílu většího rozsahu Boženu Němcovou přemlouvali přátelé ještě dříve, než ji prvorozený syn Hynek zemřel na tuberkulózu.
Návrat do dětství
„Utekla jsem do toho osamělého stavení v malém údolíčku, k nohoum milé babičky, a když jsem slyšela její rozumná slova, její písně a pohádky, měla jsem za to, že jsem děvče a zapomněla při nich na všecek ostatní svět, se všemi jeho trampotami,“ napsala jazykovědci A. V. Šemberovi autorka Babičky. S postavou malé Barunky se Němcová ztotožňovala.
Čtyři sešity
Dílo psala od podzimu 1853 do léta 1854. O rok později se vydání ujal pražský tiskař a nakladatel Jaroslav Pospíšil. Protože by kniha byla příliš drahá, zvolil otištění do čtyř sešitů, které byly opatřeny hráškově zelenými nebo žlutými obálkami. Všechny měly stejnou grafickou úpravu a zevnitř byly potištěny anotacemi knih z Pospíšilova skladu. Dělení textu spisovatelce nevadilo, spíše se jí dotýkalo zdlouhavé vydávání.
Malý honorář
Do tisku šla Babička rychle a bez pečlivých korektur. „Objevily se i neautorské zásahy do textu, které Němcovou nemile překvapily,“ uvadí Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. Za celý román, tedy 10 archů a 26 stran, dostala autorka 151 zlatých a 20 krejcarů (zedník mistr si v té době vydělal 57 až 60 krejcarů denně). Nutno podotknout, že písař, který rukopis opisoval pro tiskárnu, byl honorován lépe.