Karel Gott (†80) : SKRYTÁ ROZLUČKA S HAVLOVOU!
Velkolepou oslavou 80. narozenin v Divadle Na Jezerce to neskončilo. I když Karlu Gottovi (†80) přišlo pogratulovat 120 jeho nejbližších, ne všichni mohli, a proto jim to na přelomu června a července vynahradil. A pro druhou oslavu si vybral svoji oblíbenou čínskou a středomořskou restauraci Zelená zahrada na pražských Vinohradech. Její majitel Jan Lacina (44) v rozhovoru pro deník Aha! prozradil i to, jaká jídla Slavík miloval. Prý měl mlsný jazýček...
Karel Gott byl údajně velkým milovníkem číny...
„Obrovským. Nejdřív chodil do Vodičkovy ulice. Byla otevřena v roce 1958 a iniciátorem byl pan Hoffmeister. Když se restaurace rodila, vyučovali tam kuchaři pekingského paláce, kteří vařili pro samotného Mao Ce-tunga. Byla to senzační kuchyně, moc rád jsem tam jako kluk chodil s rodinou. Jako doma tam byl Jan Werich, Jakub Smolík, Eduard Kohout, Josef Vinklář, Hana Hegerová, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Karel Gott, prostě všichni. Po listopadu 89 ale dům zbourali a nastal hlad po té staré dobré číně. Potom se zrodila čína v pasáži Světozor s kuchaři z Vodičkovy a rázem byla plná všech, kteří navštěvovali dům č. 19. Tam už jsem pracoval i já. A když potom Světozor skončil a babička získala v restituci dům na Vinohradech, zbudoval jsem v něm ve sklepních prostorách a ve vnitrobloku Zelenou zahradu. V nové restauraci jsem potom zaměstnal Václava Malíka, který s sebou přivedl i část jím vyškoleného personálu z Vodičkovy ulice.“
Kdy u vás Slavík byl naposledy?
„To bylo někdy na přelomu června a července. Stůl byl objednán pro větší počet lidí, ale ne víc než pro deset. Karel přišel s Ivankou a ke stolu k nim usedl i Jiří Lábus, Oldřich Kaiser s Dášou Vokatou nebo paní Dagmar Havlová. Až zpětně mi došlo, že s nimi sice slavil, ale dost možná se i loučil. Přesto se všichni tehdy náramně bavili.“
Dali si všichni čínu z Vodičkovy?
„Jak jinak, objednával přece Karel. Uprostřed stolu měli několik předkrmů, několik hlavních chodů, aby každý ochutnal všechno, tak jak to měl Karel rád. Jediná paní Dagmar si objednala chobotnici na černém rizotu. A myslím, že si Ivanka, která zas až tak číně neholdovala, dala salát z černé rýže s papájou a kešu.“
Co si u vás Karel nejraději dával?
„To už všichni moji číšníci znají jako násobilku. Nikdy nevynechával předkrmy – slepici s pikantní hořčicí, vařená kachní prsa v sójové omáčce, černé vejce a kuře na pomerančích, to měl úplně nejradši. Co si ale nedal nikdy a každého od toho z legrace zrazoval, tak to byl vepřový jazyk po pekingsku. To všem vždycky říkal: Nikdy v životě bych nevzal do pusy něco, co už měl někdo v ústech.“
A černé vejce, které je víc než dva měsíce zakopané v zemi, to mu nevadilo? „Naopak. Když nad vejci jeho hosté občas ohrnovali nos, tak jim říkal, jaká je to obrovská delikatesa. A nebyl sám. Speciálně na černá vejce k nám vždycky chodil i režisér Miloš Forman. A to i v době, kdy už na tom zdravotně nebyl nejlépe. Několikrát se stalo, že k nám jeho manželka Martina přišla pouze s přáteli, protože se pan Forman nemohl večeře náhle zúčastnit. Černá vejce jsme mu tedy poslali do hotelu. Miloš Forman také miloval kuře kung- -pao. To je totiž pokrm, do kterého podle kantonu, dle kterého se vařilo i ve Vodičkově, zásadně nepatří žádná zelenina. Tak, jak to zásadně ve všech čínských bistrech dělají.“
Jak moc Forman propadl kung-pau?
„Tak, že jsme jednou vařili i přes oceán. Když byli Formanovi v Americe a pan režisér na tohle jídlo dostal chuť, Martina si v kuchyni všechno připravila, zavolala nám do kuchyně a vařila po telefonu a po e-mailu. A nejen kung-pao, ale i jinou naši čínu. Vždycky potom, když přijela do Prahy, tak kuchařům přivezla nějakou dobrou whiskey.“
A co Karel Gott, také miloval toto vaše kuře?
„A nejen kung-pao. Miloval i vepřové po sečuánsku, šuei-ču žou, hovězí šuang-si nebo kachnu po pekingsku. Měl rád ostrá jídla, ale zpravidla pravil: Všechno bez česneku. A někdy zase: Česnek můžete nechat. Nic už nemám, jedu odsud domů.“
A dcery Charlotte a Nelly také holdovaly číně?
„Ty měly nejradši samozřejmě jako všechny malé děti cokoli s červenou omáčkou, rajskou, kečupem, to my tady ale nemáme. Dávaly si tedy kuře s ananasem a mandlemi sladké chuti. A pro to si pan Gott nechával posílat zpravidla svého řidiče, když objednával i pro sebe. Pamatuji, že mi jednou volal do Karlových Varů. Chtěl si objednat svá jídla. Strašně moc mne to potěšilo a rád jsem vše zařídil i odtamtud.“
Jak vznikal rozhovor
Nejdřív jsme si povídali s majitelem Janem Lacinou, jak se dostal k čínské kuchyni. Začalo to v cateringové firmě, která se podílela na organizaci VIP večírků, jako byla večeře Luciana Pavarottiho na Pražském hradě nebo rauty na koncertech Rolling Stones či Michaela Jacksona. To už byl stálým hostem číny ve Světozoru a posléze tam začal pracovat. A potom nám Lacina představil kuchaře Václava Malíka, který pamatuje, i jak si Werich nebo Vinklář chodili pro čínu přes ulici neboli s sebou.
Poslední cesta Karla Gotta (†80): Podívejte se na vynášení rakve za jeho zpěvu.