Hvězda z majora Zemana Svatopluk Matyáš: Ponížení k 90. narozeninám! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. ledna 2022

Svátek slaví Běla, zítra Slavomír

Hvězda z majora Zemana Svatopluk Matyáš: Ponížení k 90. narozeninám!

Tyhle slevové kupony Svatopluka Matyáše vytočily doběla.
Tyhle slevové kupony Svatopluka Matyáše vytočily doběla. (Foto Aha! – Alexandr Malachovský, ara)

Nečekaná potupa! Ke svým 90. narozeninám dostal herec Svatopluk Matyáš od obecního úřadu Prahy 6 kupony na slevu do lékárny za 200 korun. „Je to urážka, neměli raději posílat nic,“ rozzlobil se kromě jiného představitel redaktora Holana ze seriálu Třicet případů majora Zemana.

I průvodní dopis hovoří o tom, že na radnici ani nevědí, komu píší. Server, z něhož čerpají, neobsahuje informace o případných akademických titulech, napsala úřednice na vysvětlenou. „Jsem z toho v šoku. Bydlím na šestce od roku 1967 a něco takového je skutečně sprosté,“ říká deníku Aha! Matyáš dotčeně. „Požádám dceru, aby dopis poslala zpátky. Nechci ho mít ani doma!“ dodává rezolutně.

Až na tento nemilý incident se oslavenec cítí dobře. „Jsem vděčný osudu, že vidím a slyším. Hlava taky funguje. Bohužel mi neslouží úplně dobře nohy,“ svěřuje se herec. Doma se s pomocí chodítka dostane na terasu i zahradu, ale třicet schodů, vedoucích k jeho bytu, jsou nepřekonatelnou překážkou.

„Naštěstí chodí lidé za mnou. Dokonce říkají, že je nabíjím energií,“ raduje se herec. Největší oporu má v rodině. Jediná dcera Alena (61), kterou má s manželkou Věrou Benšovou, dcerou slavného architekta Adolfa Benše, z něj udělala dvojnásobného dědu. A manželka jednoho z vnuků je dokonce zdravotní sestra. „Je o mě postaráno jako v bavlnce,“ libuje si Matyáš.


Významné kulatiny oslavil bez alkoholu. „Už třicet let nepiju. Stal bych se obětí svého povolání, kdybych včas nepřestal. Kam jsem přišel, už mi nalévali, nešlo to již vydržet,“ usmívá se Svatopluk. Má obdivuhodnou vůli, stejně tak ze dne na den skoncoval s kouřením.

Spolužák Bohdalky i Munzara


Svatopluk Matyáš se po vzoru tatínka vyučil řezníkem, rodina vlastnila řeznictví a hospodu. Pak si udělal maturitu, ale na vysokou ho jako syna živnostníka nevzali. „V novinách jsem se dočetl, že existuje nějaká herecká škola, tak jsem se tam přihlásil. Neuměl jsem ani básničku. Nakonec mě ale vzali,“ vzpomíná herec. Byl spolužákem např. Jiřiny Bohdalové (88) a Luďka Munzara (†85), což byla třída Radovana Lukovského (†88). Jenže zatímco Munzar vystudoval na červený diplom, Sváťa zmeškal absolventské představení.

Natočil 150 filmů a 30 seriálů


Jeho první štací bylo Divadlo ABC pod vedením Jana Wericha (†75). Pak působil s přestávkami přes 20 let v Olomouci. Natočil na 150 filmů, jako třeba Nebeští jezdci, Akce Bororo či Setkání v červenci, a na 30 seriálů jako byl Kamenný řád, Přátelé zeleného údolí, Dlouhá bílá stopa, Třicet případů majora Zemana, Velké sedlo a naposledy se postavil před kameru ve Stopách života.Přečtěte si
adeso
24. 10. 2019 • 14:08

no to je masakr to je jako kdyby komunisti poslali L korunu na tramvajový lístek

defakto
23. 10. 2019 • 09:38

... nevím co pana Matyáše tak urazilo , ano kdysi byl herec a cosi natočil , ale dnes když je mu 90 roků ho berou i na obecním úřadě jako každého jiného důchodce a poslali mu slevové kupony .
... a co čekal ? Jak píše má rodinu , starají se o něj jako v bavlnce , tak snad mu vystrojili taky oslavu na jeho narozeniny ?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.