Pohřební šílenství okolo slavných hvězd: Elvis, Diana a další | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 28. května 2023

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Pohřební šílenství okolo slavných hvězd: Elvis, Diana a další

Princ Charles a synové William a Harry na pohřbu princezny Diany
Princ Charles a synové William a Harry na pohřbu princezny Diany (profimedia.cz)

Bývá to show, mix komerce, kýče a rituální adorace. Pompézní funusy mají v popkulturním světě tradici. Elvis Presley, papež Jan Pavel II. nebo princezna Diana, všichni měli a mají armády fanoušků. A ti si chtějí bolestné chvíle odžít společně, sdílený smutek je tak nějak hlubší, emotivní, třebas i lehce hysterický. A hlavně je »in«, být přímo u toho.

Elvis Presley (†42)Sprostý kšeft s pietou Král rokenrolu zemřel po fatálním infarktu v srpnu 1977, pouhý den předtím, než měl odstartovat velkolepé turné po 12 městech. Během dvou dnů se k jeho sídlu Graceland v Mepmphisu ve státě Tennessee sjelo na 25 tisíc lidí, všichni mu chtěli vzdát hold. I když byl samotný smuteční obřad pro veřejnost uzavřen, zpěváka v otevřené rakvi nakonec viděli všichni. Jeden z jeho bratranců tělo totiž tajně vyfotil a snímek pak prodal v přepočtu za 420 tisíc korun. 

Michael Jackson (†50)Manévry pro 3000 strážníkůSmrt krále popu zasáhla celý svět, truchlily za něj miliony lidí. Poslední rozloučení v Los Angeles se proto konalo na stadionu pro 21 tisíc lidí. Celkem 1,6 milionu fanoušků se zapsalo do loterie, ze které bylo vylosováno 8750 šťastlivců, kteří dostali po dvou vstupenkách. Zazpívala Mariah Carey, Stevie Wonder i Lionel Richie a poprvé veřejně promluvila Jacksonova tehdy 11letá dcera Paris. Ve službě bylo najednou 3 tisíce policistů, funus stál rodinu 1,4 mil. dolarů a traduje se, že od dob olympiády v roce 1984 nebyly ve městě větší manévry!

John Lennon (†40)Kolaps v Central ParkuHudebníkova manželka Yoko Ono si nepřála okázalý pohřeb, konala se jen kremace. Požádala ale Johnovy fanoušky, aby se na 10 minut zastavili a zavzpomínali. A tak se 14. prosince 1980 miliony lidí po celém světě ve stejný čas odmlčely a »modlily se za Johnovu duši«. V jeho rodném Liverpoolu jich bylo 30tisíc, v newyorském Central Parku se pak sešlo dokonce přes 225 tisíc lidí a způsobili kolaps v parku a okolních ulicích. Rozhlasové stanice přerušily vysílání. 

James Brown (†73)Nebožtíka několikrát převlékliKmotr soulové hudby měl po smrti v roce 2006 hned tři poslední rozloučení. V New Yorku tělo v rakvi projíždělo ulicemi na lafetě tažení koňmi, veřejný obřad se pak konal ve slavném Apollo Theater, kde v roce 1956 debutoval. Další funerální marš proběhl v Augustě a soukromý pohřeb pak uspořádali v Severní Karolíně. Program byl propracovaný, vystupovali různí umělci, pouštěla se videa z jeho koncertů a nebožtíkovi v rakvi během celebrace měnili oblečení. Módemanem byl holt i po smrti.

Janis Joplin (†27)Místo pohřbu mejdanJak žila, tak sei naposledy rozloučila. Na věčnost odešla v roce 1970, jen 16 dní po smrti Jimiho Hendrixe. Následovala kremace a popel rozprášili z letadla do Pacifiku. Pro přátele ale připravila poslední party, nechala stranou v přepočtu asi šedesát tisíc korun, za které vystrojili divoký večírek. 

Luciano Pavarotti (†71)Stíhačky a správná italská showItalský národní poklad měl v roce 2006 pohřeb v modenské katedrále. Obřad vedl arcibiskup Benito Cocchi, účastnili se tehdejší premiér Romano Prodi, generální tajemník OSN Kofi Annan či frontman skupiny U2 Bono Vox. Nad svatostánkem proletěla letecká akrobatická skupina italských armádních vzdušných sil, zazpíval Andrea Bocelli. Rozloučit se přišlo na 50 tisíc lidí, předtím se mu u rakve vystřídalo na 100 tisíc truchlících.  Tohle byla pravá italská estráda, měla grády.

Princezna Diana (†36)Milionový dav v Londýně Tragická smrt milované Diany s Velkou Británií pořádně zamávala. Lidé nosili miliony květin ke Kensingtonskému i Buckinghamskému paláci, k britským ambasádám po celém světě. Na 6. září 1997 byl naplánován celodenní program, nejdřív převezli rakev a podél cesty do Westminster Abbey se sešel víc než milion lidí. Na samotný obřad bylo pozváno 2000 lidí včetně politiků i umělců, v televizi se dívalo na 2,5 milionu dalších. A vůbec poprvé v historii svěsili na Buckinghamském paláci vlajku na půl žerdi.
Ayrton Senna (†34)Brazilský závodník formule 1 zemřel tragicky v roce 1994 a jeho smrt byla považována za národní tragédii. Tři dny se držel smutek a během pohřbu do ulic jeho rodného Sao Paula vyšly odhadem tři miliony lidí. Dvě stě tisíc prošlo kolem rakve, čestná stráž vystřelila 21 salv a armádní stíhačky proletěly v diamantové formaci.

Papež Jan Pavel II. († 84)Řím plný poutníků Jedním z největších pohřbů v historii byl ten polského papeže v roce 2005. Do Říma zavítaly 4 miliony poutníků, 250 tisíc ho sledovalo přímo ve Vatikánu, dalších 800 tisíc na televizních obrazovkách. K tomu čtyři králové, pět královen a nejméně 70 prezidentů a premiérů.

Celý článek najdete v tištěné verzi Aha!Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.