Začíná pekelný týden: Počasí přinese až 40 °C! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. května 2022

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Začíná pekelný týden: Počasí přinese až 40 °C!

Po krk ve vodě je nejlíp, ví 1,5 roku starý huňáč.
Po krk ve vodě je nejlíp, ví 1,5 roku starý huňáč. (Foto pro Aha! – Michaela Jerhotová)

Mít zahradu a na ní bazén, znamená v těchto dnech výhru. Stejně jako lidem je horko i zvířatům v zoo, a pokud mají štěstí a ve výběhu jezírko, tráví ve vodě většinu dne.

Jak důkladná koupel dokáže osvěžit, předvádí návštěvníkům svěřenci zahrady v Hluboké nad Labem. Dlouhé hodiny se tam vydrží cachtat ve vodě mládě medvěda plavého Nochunsafed neboli Bílý dráp. Chvíli jen tak polehává, po ochlazení začne radostně dovádět a bavit všechny kolem. Čím víc má kolem sebe diváků, tím je živější. „Tento druh medvěda, kdysi zaměňovaného za bájného yettiho, žije jen v Himálaji. Na horké podnebí tedy není moc zvyklý. Nochunsafed se narodil loni prvního ledna, a když jsme ho prvně vypouštěli do výběhu s jezírkem, měli jsme obavu. Hned do něj totiž spadl, ale dokázal si bez problémů poradit. A teď z něj pomalu nevyleze,“ řekl Ivan Kubát, zoolog Zoo Hluboká. Výbornými plavci jsou i tygři ussurijští, v zahradě si ve vodě lebedí. „Altajka a její čtyři roční potomci Timur, Věra, Sofie a Naďa snáší horké léto dobře. Zvlášť když se mají kde vykoupat. Stačí jim namočit packy a polehávat u vody,“ dodal Kubát.

Meteorologové o počasí
ZAČAL PEKELNÝ TÝDEN

Dělá nám to počasí naschvál? Poslední týden školy nás čekají doslova pekelné tropy a se začátkem dalšího týdne má přijít podle meteorologů ochlazení. „Závěr června přinese extrémně vysoké teploty – od jihu k nám proudí velmi teplý vzduch a nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat vysoko nad 30 °C,“ uvedla Dagmar Honsová z Meteopressu. Bouřky nebo přeháňky se mají objevit pouze ojediněle. „Ochlazení přinese hned počátek července,“ dodala meteoroložka. Denní teploty mají klesnout na pouhých 22 °C. Oteplovat se pak podle výhledu počasí má po svátcích 5. a 6. července.

Co nás čeká?
Dnes: jasno až polojasno. Den 24 až 28 °C, místy 30 °C.
Zítra: jasno až polojasno. Noc 13 až 17 °C, den 27 až 32 °C.
Středa: jasno až polojasno, na východě ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noc 14 až 18 °C, den 30 až 34 °C, místy 36 °C, ojediněle i tepleji.
Čtvrtek: jasno až polojasno. Noc 16 až 20 °C, den 29 až 33 °C.
Pátek: jasno až skoro jasno. Noc 13 až 18 °C, den 27 až 32 °C.
Sobota: jasno až skoro jasno. Noc 13 až 18 °C, den 27 až 32 °C.
Neděle: jasno, od západu oblačno s deštěm a bouřkami. Noc 13 až 18 °C, den 27 až 32 °C, po přechodu fronty ochlazení.

A JAK BUDE DO 20. ČERVENCE?
1. až 10. července: Zpočátku polojasno až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně jasno nebo skoro jasno a místy přeháňky nebo bouřky. Noc 10 až 16 °C, den 22 až 26 °C, postupně 26 až 32 °C.
11. až 20. července: Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Ve druhé polovině období na frontách oblačno až zataženo s občasným deštěm, přeháňkami a bouřkami. Noc 10 až 16 °C, den 22 až 30 °C, na frontách chladněji.

Profesor Petr Neužil: Kdo v horku málo pije, tomu »houstne krev«

V horku nezapomínejte pít, snažte se co nejméně pobývat na přímém slunci, a pokud jste ve stínu, měl by se kolem vás vzduch mírně pohybovat, aby osvěžoval. Nebo se alespoň čas od času osprchujte vlažnou, ne studenou vodou. Záchranáři nejčastěji v hicech pomáhají lidem právě dehydratovaným či přehřátým. Nebo takovým, kterým se udělá nevolno kvůli nedostatečnému prokrvení mozku. Lékaři upozorňují, že srdce a cévy musejí snášet v horku dvojnásobnou zátěž. „Lidově se říká, že kdo v horku málo pije, tomu »houstne krev«, což způsobuje nemalé riziko pro vznik krevních sraženin,“ upozornil profesor Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Podle toho, zda se sraženina vytvoří v tepně, nebo v žíle, může způsobit cévní mozkovou příhodu, takzvanou mrtvici, nebo plicní embolii. Zkolabovat podle něj člověk může i proto, že srdce nestíhá pokrývat vysoké nároky na oběh krve a zároveň odpařování vody kvůli ochlazování. Profesor Neužil to přirovnal k situaci, kdy se obézní člověk přejí a ještě si vleze do vany s horkou vodou. Jde o nárazovou změnu, kdy organismus musí jak tělo ochladit, tak prokrvit žaludek kvůli trávení. „V té chvíli už nezbývá rezervní kapacita na prokrvení mozku,“ vysvětlil. Člověku se začne motat hlava, má pocity na omdlení, dělají se mu mžitky před očima. Je třeba pít, položit se a dát nohy výš, než je hlava, a osvěžit se mokrým ručníkem. Kardiaky a pacienty s vysokým krevním tlakem ale také často ovlivňují změny počasí, zejména extrémní výkyvy.

 

 

 

Přečtěte si
Josef124
12. 12. 2019 • 13:58

Já už se těším, až bude venku zase takové horko. Lehneme si s manželkou k bazénu, nic nebudeme dělat a jen se opalovat. To bude opravdová pohoda. Do domu jsme si koupili klimatizaci z https://www.m-klima.cz/ , takže to, že je venku vedro mi už vůbec nevadí.

zadnice
24. 6. 2019 • 10:51

Tak od AHA má Soukup ten blábol o 40 °C!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.