Čapí rodiče bojují s vedrem: A jak tropy ničily Čechy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 15. června 2024

Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk

Čapí rodiče bojují s vedrem: A jak tropy ničily Čechy

Bez pravidelného chlazení by se čápata v hnízdě upekla.
Bez pravidelného chlazení by se čápata v hnízdě upekla. (Foto – HD internet sro)

Klapy klap, dělá čáp? Omyl! Kvůli extrémnímu vedru vyměnili čapí rodiče z Bohuslavic na Vysočině klapání za cákání. Celý den včera nosili ve voleti vodu a chladili v rozpáleném hnízdě svá mláďata.

 

Pražící slunce, žádný stín. Bez pomoci by se čápata upekla během krátké chvíle. Naštěstí si ptačí rodiče věděli rady. Na střídačku létali k rybníku a nosili ve svém voleti vodu, kterou pak dávali mláďatům pít. Zároveň je pokaždé pořádně pocákali, aby je ochladili.

Hrozí přehřátí
„Nejde o úplně běžné chování, je to reakce na extrémní vedra. Mláďatům hrozí akutní přehřátí a čápi se je za každou cenu snaží ochránit,“ vysvětlil ornitolog Lukáš Viktora. Směna byla pro čapí rodiče náročná, střídali se zhruba po deset minutách. Udržovali své potomky stále namočené. Kolik vody dokáže čáp nabrat, je těžké říct. Obvykle totiž takto nosí jen potravu. Do volete se ale vejde třeba celá zmije.

Mírně se ochladí
Horko bude pokračovat, to nejhorší ale má čapí rodinka a s ní i zbytek Česka nejspíš za sebou. Během zbytku týdne se dočkáme alespoň mírného ochlazení. Dnes budou teploty dosahovat maximálně 32 stupňů. Během zítřka by měly klesnout dokonce pod třicítku. O víkendu se tropy vrátí, ale od horka si odpočineme alespoň během nocí, kdy se bude rtuť teploměru pohybovat okolo 13 stupňů.

Jak bude?

Dnes: Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Den 26 až 32 °C.
Zítra: Jasno až skoro jasno, na severu a východě ojediněle přeháňky. Noc 11 až 15 °C, den 23 až 27 °C.
Sobota: Jasno až polojasno. Noc 8 až 12 °C, den 23 až 30°C
Neděle: Jasno až skoro jasno. Noc 9 až 13 °C, den 29 až 35 °C.

V DOBŘICHOVICÍCH NAMĚŘILI »JEN« 37,4 STUPNĚ
Před sedmi lety tu v srpnu naměřili 40,4 stupně. Český teplotní rekord v Dobřichovicích připomíná pomník. Absolutní rekord včera nepadl, ten červnový ale ano. V Doksanech na Ústecku naměřili 38,9 stupně. Tepleji nikdy nebylo.

V Dobřichovicích teploměr včera ukázal 37,4 stupně. Před sluníčkem se místní schovávají ve  stínu, někteří v parku u zámku. Právě před ním stojí socha, která připomíná český rekord z roku 2012, kdy se tu naměřilo 40,4 stupně. Vysoké teploty jsou tu obvyklé. „Chodíme se ochlazovat do Berounky. A když je to opravdu nesnesitelné, tak jedeme na chatu,“ řekla Aha! Lenka Librová (38), která se se synem Lukáškem (2) schovávala pod stromy.Chlazení v Baťově kanále
Studená voda je největší osvěžení v horkých dnech! Tatiana (40) a Josef Marflákovi (50) s dětmi Timeou (6) a Richardem (10) ze Spišské Nové Vsi se přijeli ochladit na Baťův kanál ve Veselí nad Moravou. „Můžeme to každému v těchto horkých dnech doporučit. Na vodě je příjemně, a když se chceme ochladit, je tady pěkné koupaliště,“ řekl Josef Marflák.

Koupaní se psy
Během tropického odpoledne bylo horko nejen Lence Vašinkové (31) z Břestku na Uherskohradišťsku, ale i jejím psům. Jezevčík Arlie a malamut Benny tak skočili do vody se svojí paničkou. „Doma jsou zalezlí ve sklepě, tak jim chci aspoň tady koupání dopřát,“ řekla Vašinková.

Zmrzlina v Mirakulu
Oskar Koníček (1) včera vyrazil i se svou maminkou do Parku Mirakulum ve středočeských Milovicích. Boj s vedrem nakonec vyhrál i díky pořádné porci jahodové zmrzliny.  

S horkem bojují i celebrity:

Odvážná Krainová: Kraťasy a bubliny
Skoro holým zadkem a vodou podle svých slov bojuje Simona Krainová (46) s rozpálenou Prahou. Vodu během dne prý vymění za vychlazené bublinky. S alkoholem se to ale na slunci nemá přehánět!

Spálená Mašlíková: To bude noc
Opalování v tropických vedrech se vymstilo Hance Mašlíkové (37). „Čeká mě krásná noc. Deset let jsem se takhle nespálila!“ posteskla si moderátorka Snídaně s Novou. „Poctivě se mažu a nutím k tomu celou rodinu. Dneska jsem si poprvé řekla, že na tu chvilku se mazat tedy nebudu,“ dodala spálená Mašlíková na sociální síti.

Rozmařilá Arichteva: Koupel s jelenem
Před představením na Letních shakespearovských slavnostech se Veronika Arichteva (33) chladila focením ve vaně s jelenem, vínem a kuřivem. Chválila si, že nemusí ani zastrkovat břicho.

 Přečtěte si
wdhpfrtvgh...@...
27. 6. 2019 • 08:35

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.