Vše o protikuřáckém zákonu! Kolik vám za cígo napaří? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 27. února 2024

Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír

Vše o protikuřáckém zákonu! Kolik vám za cígo napaří?

DNES ZAČAL PLATIT PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON!
DNES ZAČAL PLATIT PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON! (Foto Aha! – Helena Lacinová, scom, ara)

A je to tady! Konec kuřáků v restauracích! Dát si u piva v hospodě cigaretu je v Česku nově zakázáno, protikuřácký zákon začal platit s první vteřinou dnešního dne. Hospodští hledají fígle, jak novou normu obejít. Jaké existují možnosti?

Desítkám z nich už poradila vášnivá kuřačka Dagmar Krylová (69), šéfka Klubu labužnických pohodářů. Její radou je založit zájmový spolek – třeba rybářů, včelařů, zahrádkářů, motorkářů – což znamená přijmout stanovy, zaevidovat členy, získat registraci u rejstříkových soudů, doložit konkrétní činnost. Následně se mohou začít scházet v objektech, které v místě jejich bydliště zejí prázdnotou. Ať jsou to chátrající kulturní domy, kluby, krachující hospody... Místa se změní na klubovny.

Citelné sankce
Na zájmové spolky se zákon nevztahuje, nejde o podnikání. „Na akce si přinesou jídlo, složí se na pivo,“ říká Krylová. A co je hlavní, v klubovně si mohou užívat i nikotinovou vášeň. Důležité je nefixlovat. „Zákon hovoří jasně. Spolek musí vyvíjet a dokumentovat konkrétní činnost, kterou při případné kontrole lze prokázat. Sankce za podvod jsou citelné,“ tvrdí.

Klub s hospodou
Problém klubů je ten, že do nich nemohou přijít nečlenové. Tedy pokud si uděláte klubovnu z venkovské hospody, na turistech nevyděláte. Existuje ale ještě jedna možnost. Vytvořit klubovnu s pivnicí. „Tam, kde jsou v restauraci větší prostory s více místnostmi, doporučuji v jedné z nich zřídit klubovnu a založit spolek. Lidé v ní mohou při své zájmové činnosti klidně dál pokuřovat a odskočit si k pípě do nekuřácké části hospody pro pivo. Zákonu bude učiněno zadost,“ vysvětluje Krylová.


Odhad zakladatelky klubů: S novou Sněmovnou zákon skončí!
„Říkám všem, kdo jsou nespokojení, aby léto přežili s cigaretou venku a vydrželi do podzimu. Věřím, že nesmyslný zákon s novou Sněmovnou skončí a najde se rozumný kompromis, ideálně v podobě kuřáckých a nekuřáckých provozoven. Každý si zvolí, co mu vyhovuje,“ míní Dagmar Krylová.

Majitel kuřácké kavárny Jakub Štorek (50): Doufám, že se zákon začne rozpadat!
Poslední cigaretu si včera zapálili návštěvníci a štamgasti v pražské kavárně Liberál. Majitel Jakub Štorek (50) se bouří, protože svůj podnik otevíral hlavně pro kuřáky, jenže teď už si uvnitř u kávy nikdo nezapálí. Lidé do kavárny chodí často pracovat či studovat. A ke zpříjemnění si ke kávě nebo pivu rádi vykouří cigaretu. Dnes si zapálit mohou už jen na zahrádce, případně před kavárnou.

„Rozhodně nesouhlasím s protikuřáckým zákonem. Nikomu do toho nic není, jestli se v mém podniku kouří nebo ne, je to moje rozhodnutí a jsem za to zodpovědný,“ rozčiluje se Štorek, který se rozhodl zákon respektovat a nemá v plánu ho ani nijak obcházet. „Třeba se to někdy změní. Já doufám, že se to časem začne rozpadat, tak jako se to rozpadá v Německu. Lidé tam podávají žaloby a různě to obchází, a to už pak nedává smysl,“ doufá majitel a dodává: „Byl bych nerad, kdyby mi to změnilo klientelu. Moc si nerozumím s lidmi, pro které je zdraví to nejdůležitější v životě.“


 Co na to štamgasti kavárny?
William Mcenchroe (50), překladatel
„Jsem z Anglie a tam se nemůže vůbec nikde kouřit. Pro mě je to necivilizovaný. Já si dám cigaretu a u toho si čtu. Když lidi nemají rádi kouření, nemusí sem chodit.“

František Fabián (36), zaměstnanec divadla
„Nesouhlasím s tím, je na vůli majitele podniku rozhodnout se, jestli bude nebo nebude podporovat kouření. Nějaká instituce stavebně oddělených prostor není špatná.“

Zdena Rudolfová (32), produkční
„Já sem chodím, protože se tu dá kouřit, takže teď budu muset chodit ven. Přes léto je tu zahrádka, takže to je v pohodě, ale v zimě se budeme muset přizpůsobit všichni.“ Pokuty za porušení zákazu: Hospodský 50 000 Kč - Zákazník až 5000 Kč...
Za porušení zákazu kouření může provozovatel restaurace dostat pokutu až 50 tisíc, host až pět tisíc korun! Stejná sankce platí pro zastávky autobusů, nástupiště vlaků nebo dětská hřiště. „Maximální výše pokut je stejná pro všechny prostory, které jsou v zákoně vyjmenované, konkrétní výše ale bude záležet na posouzení jednotlivých případů,“ uvedl renomovaný pražský advokát Jan Černý.

První pokuta? 90 dní hájení
Pokuty za porušení zákazu kouření ve veřejných prostorech se budou udělovat až za 90 dní, tedy na konci srpna. Restaurace a další provozovatelé mají tento čas na upravení prostor, uvedlo včera ministerstvo zdravotnictví.

Elektronické jsou povolené
Výjimku na kouření elektronických cigaret mají restaurace. „Kuřárny budou moci i nadále fungovat v nákupních centrech, na letištích, v zoo,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Kuřárny budou moci zůstat na uzavřených odděleních psychiatrie a léčby závislostí.
Zahrádky musí být označené
Předzahrádky, pokud na nich má být kouření povoleno, budou muset být podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) označeny jako prostor pro kouření.

Zákon chrání děti a rodiny
Na venkovních sportovních a kulturních akcích jako jsou festivaly se kouřit může, ale již ne na akcích, které jsou určeny pro děti nebo rodiny.

Herci na jevišti kouřit mohou
Bez cigaret se nebudou muset obejít herci na jevištích. „Svoboda umělecké tvorby je v tomto případě nadřazená. Cigareta je rekvizitou,“ uvedl Miloslav Ludvík.

Na zastávkách a hřištích ne
Zákaz kouření bude opět platit na zastávkách MHD. V současné době je kouření zakázáno jen pod přístřešky, nově se bude týkat také prostoru širokého pět metrů a dlouhého 30 metrů před označníkem zastávky a pět metrů za ním ve směru jízdy. Zakázané bude také kouření na venkovních dětských hřištích. Poslední típnutí! Kocáb dal krabičku ministrovi!
Zlomená obří cigareta a krabička v popelníku. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (53, ČSSD) a hudebník Michael Kocáb (62) oslavili včera konec kouření v restauracích. „Dopracoval jsem to na 40 cigaret denně. Bohužel to mám spojené s prací, a tak jsem pálil jednu za druhou,“ přiznal se člen legendárního Pražského výběru. Demonstrativně si pak zapálil poslední cigaretu a po pár potáhnutích ji típnul do popelníku.

Nekuřák Ludvík odmítl zapálit si s Kocábem a raději přelomil přes koleno obří maketu. Hudebníkovu krabičku pak hodil do popelníku. Oba pánové se posléze přesunuli k tramvajové zastávce, kde kužely vyznačili nekuřácký prostor. Ten má 30 metrů na délku a 5 metrů na šířku v prostoru zastávky a dalších 5 metrů za označníkem ve směru jízdy.

Lukáš Langmajer: Jsem abstinující kuřák!
Poslední cigaretu típnul Lukáš Langmajer (36) do popelníku po narození syna Mikuláše (4). „Jsem abstinující kuřák, takže vedle mě se kouřit nesmí,“ svěřil se Aha! Antikuřácký zákon by mu z ruky kuřivo nevyrval tak jako tak. „Došel jsem si k tomu sám. Všechno je to v hlavě,“ tvrdí. Na akci cideru Strongbow tak s Kristýnou Janáčkovou (35) naplnil popelníček hlínou a osadil květinou. Hned, co vypakuje ratolesti z domu, půjde patrně všechno na kompost. „Těším se na důchod, budu kouřit jako drak,“ vtipkuje.Přečtěte si
fanyjen@seznam.cz
2. 6. 2017 • 09:17

Už je na to klip https://youtu.be/5yHednBnBW4,

lepo
31. 5. 2017 • 09:14

henes - Tak nečti moje debilní kecy a střihej! Já nemusím

henes
31. 5. 2017 • 09:11

lepo.......NORMÁLNÍ je NEKOUŘIT! Normální je tady nechlístat debilní kecy a jít makat do kolbenky,jasný?..

lepo
31. 5. 2017 • 08:45

Kuřáci a pejskaři (většina) - to jsou sobečtí, sebestřední ignoranti všech co "to" nemají nastavené stejně jako oni! Upozornit je, že obtěžují, to je téměř 100% jistota, že okamžitě přejdou do útoku. Kompromis pro ně neexistuje! Proč se nikdo nezeptá nekuřáků jaké to je sedět vedle "dýmajícího smradlavého stolu" v restauraci. Ano, je mi jasné, že by okamžitě odpověděli: "Tak tam neseď a odejdi" NORMÁLNÍ je NEKOUŘIT!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.