„Až začne mrznout, lidi zůstanou doma," tvrdí hostinský.

Dým a kouř z cigaret. Přes hustou mlhu nebyli zákazníci Černé Plzně takřka vidět. Od letošního léta, kdy vešel v platnost protikuřácký zákon, se z oblíbené karlovarské hospody ztratili nadobro.
Od roku 1992 ji vlastní Petr Rymon (45) se svou maminkou. „Denně jsme z popelníků vysypali do pytlů s odpadem i několik kilo vajglů. U nás se opravdu kouřilo ve velkém. Nikdy se tu nevařilo, jsem klasická nalejvárna, kam chodili lidi pít, kouřit a bavit se. Teď většina říká, že raději zůstane doma,“ stěžuje si majitel.
Po zavedení protikuřáckého zákona to jde s hospodou z kopce. Tržby podle Rymona výrazně klesly. „Nižší jsou více než o třetinu a bude hůř. Až venku začne mrznout, tak to teprve zůstanou všichni doma,“ obává se hospodský. Na nedostatek práce si stěžují i servírky. „Denně jsem se z práce nedostala dřív než kolem druhé hodiny ráno. Jenže teď zavírám už po 22. hodině. Ubylo velmi mnoho zákazníků. Nikoho nebaví chodit ven. Sami se podívejte. Hospoda je prázdná, a to teprve padla tma,“ ukazuje na opuštěné stoly servírka.
Časté kontroly od strážníků
Hospoda stojí v zástavbě bytových domů poměrně blízko centra lázní. Na hluk před hospodou si začali obyvatelé stěžovat hned, co zákon vešel v platnost. „Mohu potvrdit, že Černá Plzeň je místo, kde si obyvatelé velmi často stěžují na hluk, proto zde provádíme i častější kontroly.
Uvědomili jsme i majitele, který spolupracuje, a v současnosti se situace výrazně uklidnila,“ říká velitel městských strážníků Marcel Vlasák. Potvrzuje tak slova hospodského, Lidi nebaví chodit ven, to raději ani na pivo nejdou a dají si ho doma.
Co je protikuřácký zákon?
Protikuřácký zákon vešel v platnost letos 31. května, což je datum, které je tradičně Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlašováno jako Světovým dnem bez tabáku. Zákon mimo jiné zakazuje kouření cigaret, doutníků a jiných tabákových výrobků ve veřejných prostorách, a to s cílem posílit ochranu před zdravotními škodami působenými návykovými látkami s důrazem na ochranu zdraví dětí a mládeže.
Kde se jí a pije, nesmí se bafat
Zákaz kouření platí ve všech provozovnách stravovacích služeb. A zákon jako pokrmy výslovně definuje jak potraviny, tak nápoje. Poslanecká sněmovna projednávala i variantu zákazu kouření pouze v provozovnách, kde se vaří, v této podobě ji ale neschválila.
Výzva
Jak je to ve vaší hospodě? Vadí vám, že musíte chodit kouřit ven? Napište na e-mail: aha@aha.cz
Anketa: Chodíte na pivo s tím, že na cigaretu chodíte ven, nebo si raději dáte doma lahvové?
Michal Bílek (37), podnikatel, Karlovy Vary
„Patřím k těm, kteří do hospod přestali kvůli zákazu kouření chodit. Raději si dám pivko doma v klidu.“
Jiří Zapletal (57), podnikatel Zlín
„Na pivo chodím do restaurace smířený s tím, že cigáro si zapálím venku. Co mi zbývá. Doma mi to samotnému nechutná.“
Yuriy Kupinskyy (23), podnikatel, Praha
„Řeším to tak, že mám v restauraci před sebou malou vodní dýmku, kdyby se objevila kontrola, a kouřím cigaretu. Vodní dýmka se kouřit smí. Takže ven nechodím.“
Martin Málek (40), PR manager, Jihlava
„Dopadlo to tak, že se sousedem si každý týden koupíme bednu piva, sedíme v garáži, popíjíme a kouříme. Je to rozhodně příjemnější, než někde postávat před hospodou!“
Petra Graciasová (41), mateřská dovolená, Všetaty
„Záleží na situaci. Když jdu s přáteli, jdeme do restaurace. Nerada ale chodím ven. Když chceme popít v menším počtu, raději nakoupíme domů.“
Víte, že...
...čajovny mají výjimku, může se v nich kouřit vodní dýmka? Jenže zákon nikde nedefinuje, co vodní dýmka je, a tak Češi vymysleli fígl, vodní dýmku na cigaretu.
Jsme 19. zemí v Evropě, kde platí zákaz kouření
Obdoba českého protikuřáckého zákona funguje téměř ve dvou třetinách zemí Evropské unie. Česká republika je tak 19. zemí Evropy, kde platí úplný zákaz kouření.