Tajemství Nemocnice na kraji města: Primář Sova a syn Karel nosili obleky za 66 100 Kčs! Ze salonu, kde šil i Gott... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Tajemství Nemocnice na kraji města: Primář Sova a syn Karel nosili obleky za 66 100 Kčs! Ze salonu, kde šil i Gott...

1978: Luxusní šaty od Adama oblékl i představitel Karla Sovy Ladislav Frej (73).
1978: Luxusní šaty od Adama oblékl i představitel Karla Sovy Ladislav Frej (73). (Foto: ČT, ara)

Rolls-Royce mezi pánskými obleky! To byl za socialismu vyhlášený pražský krejčovský salon Adam. Za smoking se tu běžně platilo 5000 Kčs, což byly dvě průměrné mzdy. Pravidelným zákazníkem byl třeba Karel Gott (76). A Československá televize tam nechala šít obleky i pro Ladislava Chudíka (†91) či Ladislava Freje (73) do seriálu Nemocnice na kraji města. A stálo to pěkný balík!

„Bylo předem konzultováno se soudruhem P. Divišem a povoleno šití na studio i dotáčky takto: dle specifikace u Adama pánské kostýmy za 66 100 Kčs,“ oznamuje soudružka Švenková v záznamu o předání scénického provozu ze dne 7. března 1977. Průměrná hrubá mzda v tomto roce byla přitom jen 2462 Kčs. „Když se dělalo něco v televizi, tak se to všechno šilo u Adama a samozřejmě si tam dávali pro sebe šít i Milan Chladil, Karel Hála nebo i Karel Gott. Já jsem ze salonu několik smokingů na Silvestra, pak jsme se o to ve fundusu dělili s Jaromírem Hanzlíkem,“ zavzpomínal na krejčovský salon, který funguje dodnes, Milan Drobný (70).

„Smoking tam stál i pět tisíc tehdejších korun,“ dodal zpěvák. Jelikož to bylo opravdu exkluzivní oblečení, ti odvážní si je tajně odnášeli z televizního fundusu. „My mladší jsme se k oblekům od Adama ale dostávali hodně vyčůraně. Když jsme něco měli natáčet pro televizi, domluvili jsme se u Adama a nechali si tam ušít i košili a vestu. A když jsme se převlékali na vystoupení před kamerou ve fundusu, tak jsme si přinesli něco podobného z domova a vyměnili jsme to,“ práskl Drobný.



Přečtěte si
lepabrena
24. 7. 2015 • 10:46

Nemá cenu reagovat na tento plátek, který cenzoruje pravdivé názory a je řízený zřejmě příznivci Sudetoněmeckého kajanského sdružení.

lepabrena
24. 7. 2015 • 10:01

la zdravotní školu a stala se zdravotní sestrou- šla přímo do druhého ročníku zdravotní školy a studium jí platil dědeček z vázaných vkladů- jako dcera živnostníka neměla jinak nárok a ani na jinou školu. Zdravotně pojištěná ale nebyla- na to děti živnostníků neměly nárok, když onemocněla, lékaři jí napsali léky na jinou studentku. A můj dědeček? Když šel do penze dostal penzi 200 Kč měsíčně. Aby přežil

lepabrena
24. 7. 2015 • 09:57

Salón Adam na Příkopech v Praze už neexistuje více jak 20 let. Byl ale nově otevřený salón Kníže z Vídně, což byl původní název tohoto salónu. V tom starém pracoval můj dědeček jako střihač- firma zaměstnávala jen krejčí, kteří se vyučili, případně i složili mistrovské zkoušky ve Vídni, protože uměli vídeňskou fazónu- což byl případ mého dědečka. Když dědeček těžce onemocněl, majitel firmy ho vyhodil na dlažbu. Dědečka potom nikdo nezaměstnal, takže byl nucen si otevřít vlastní dílnu- samozřejmě mimo Prahu- tam by na pronájem neměl. Díky tomu, že se stal živnostníkem a tudíž dle komunistů vykořisťovatelem, po roce 1948 jeho dcery- moje maminka a teta nesměly z kádrových důvodů studovat. Obě se u něho vyučily jako švadleny, ale na oděvní průmyslovku nesměly z kádrových důvodů. Moje maminka později vystudova

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.