Ivan Trojan zkolaboval: Drama při natáčení! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Ivan Trojan zkolaboval: Drama při natáčení!

Ivan Trojan jde do každé role naplno.
Ivan Trojan jde do každé role naplno.  (Aha! – Marek Pátek, Roman Souček, Pavel Machan, Martin Hurda)

V každé roli je totální, opravdový. Vyždímá se, zničí a odevzdá pokaždé úplně všechno. Ivan Trojan (50) je tím proslavený a jeho vesnický blázen a potížista Václav (2007) je tak autentický, že o mentální retardaci nepochybujete ani na okamžik. Tahle role, oceněná mj. Českým lvem, byla vykoupena zdravotními trably. Trojan totiž odmítal tvrdošíjně kaskadéry, což se pochopitelně neobešlo bez následků…

Režisér Jiří Vejdělek mu nutil dubléry, skriptka ho prosila, aby vynechal jeden dva natáčení dny a nechal odpočinout zraněnému rameni. Marně. „Ne, jsem v pořádku, točit budeme. Takhle ruku dám,“ natáhne ji před sebe a sykne bolestí. „A takhle nahoru, to pro záběr nemusím,“ zvedne ji výš, ale evidentně ho to bolí. Pře se s asistentkou, strhá si obvazy z vyhozeného ramene a jde před kameru.
Pak táhne v jakési kárce – trabantu svoji filmovou matku, Emílii Vášáryovou.

Fyzicky je to náročné, záběr se opakuje, maminka totiž v káře moc poskakuje, vypadává z obrazu. To jen pro dokreslení jeden ze zážitků z natáčení. Trojan se nešetří. „Některé nebezpečné a fyzicky náročné kousky dělal třeba desetkrát za sebou, kaskadéra za žádnou cenu nechtěl a říkal, že si aspoň může připadat jako český Belmondo,“ vzpomínal režisér Jiří Vejdělek (42).  

*- Potlučený, ale spokojený
Ve Václavovi jezdí na motorce, traktorem, padá, skáče, pere se. Když dováděl na pódiu na vesnické tancovačce, natolik se odrovnal, že skončil na kapačkách v nemocnici. Prostě zkolaboval. „Bál jsem se, že se zraním. A dokonce jsem se několikrát zranil. Ale přijde mi, kdyby mě někdo nahradil, že mi kus té role odejde,“ vysvětlil. Vyhodil si rameno, spálil se ošklivě o výfuk motorky, potloukl se.

* Neměl být jako Otík
Pro roli vlezlého imbecila studoval pohyby, chování i charakter lidí, kteří trpí lehkou mozkovou retardací, což je jednoduše řečeno opožděný vývoj. Václav ve filmu se rovná dvanáctiletému klukovi, za své činy nenese odpovědnost a nesnáší ho celá vesnice. Je infantilní, ale svému okolí i nebezpečný. „Nechtěli jsme, aby byl roztomilý vesnický blázínek, ale byl i nesnesitelný, obtížný. Postavili jsme to hodně na hranu,“ popisuje Vejdělek. „Nechtěli jsme, aby to byl roztomilý Otík z Vesničky, ale aby to byl i člověk, kterého má vesnice důvod nenávidět,“ dodává Trojan. A vy mu to vážně věříte a střídají se ve vás soucitně ochranitelské pocity s naštváním, kdy byste ho nejraději zmlátili a kopli do zadku.

* Retard podle režiséra
Václav je ale v některých momentech i normální, opožděnost neznamená jen debilní posunky a iracionální chování. „V tom to bylo právě těžké. Ta role byla velkou výzvou. Proto jsem se dlouze bavil s kamarádkou psycholožkou.“  Ivan Trojan zvládl pohyb, grimasy i položení tónu hlasu přesně jak naznačuje diagnóza. „Okukoval mě při natáčení a začal dokonce chodit jako já, takže ta lehká retardace je asi můj otisk,“ směje se režisér takových filmů, jako jsou komedie Účastnici zájezdu, Roming nebo Ženy v pokušení. „Ivan byl posedlý, zkoušel všechno do té doby, kdy to bylo úplně precizní. Strhl štáb i mě enormním nasazením. Ten film stojí na Trojanovi,“ smekl ještě Vejdělek.

Scénárista Epstein: Psal příběh a měl černé svědomí
Předlohou k Václavovi byl skutečný příběh odsouzeného mentálně opožděného člověka. Žádal o milost prezidenta Havla a v závěru se za něho dokonce postavila i vesnice. „Kamarád byl na civilní službě v prezidentské kanceláři a tam mu protekly rukama spousty příběhů lidí, kteří žádali prezidenta o milost,“ vzpomíná scénárista Marek Epstein (39). „Je to o člověku, který se dopustil zločinu a čeká se, jestli dostane milost. Jinak je všechno fikce. Snažili jsme se představit si, co ho k činu dovedlo. Jaké byly okolnosti vycházející z jeho okolí,“ dodává Jiří Vejdělek. „Já to beru tak trochu i jako satisfakci. Jako kluk jsem jezdil na vesnici, kde jsme měli kluka, který byl taky trochu jiný, pomalejší. Jako děti jsme na něj byli zlí, prováděli jsme mu hrozné věci, tímhle to snad aspoň trochu dávám do pořádku,“ doufá Epstein.

Zajímavosti

•    Jan Budař, který za vedlejší roli bratra Františka dostal také Českého lva, musel chodit do posilovny a učil se řídit traktor. „Traktor řídit umím, ale posilovna se na mě bohužel neprojevila.“

•    Ivan Trojan jezdí ve filmu bez držení. „Jako každý kluk to umím, akorát filmové kolo bylo špatné, nevycentrované, takže jsem musel potrénovat. To víte, pády byly…“

•    Ivan Trojan poctivě trénoval chování a chůzi v lese ve starém oblečení po otci.

•    Václavovo postižení je lehká mozková retardace. Lidé s touto poruchou mají IQ 50 – 69 a jejich mentální věk nepřesáhne 12 let.

•    Václav zpívá a tančí na pódiu se skupinou Vypsaná fixa.

Přečtěte si
Eva Korotvičková
9. 12. 2022 • 00:37

Je dokonalý.Málo herců dokáže to co on.Je mi líto,že prožívá těžké období.

bluedream
19. 1. 2015 • 17:21

Lehká mozková retardace, dříve debilita, není imbecilita, u té je IQ ještě nižší. Takže Trojan nehrál vesnického imbecila, jak tvrdí článek, ale debila.

ivoadler
19. 1. 2015 • 13:48

Trojan je protivný právě svým nasazením. Hraje, jako by šlo o život a přitom jde o ho.v.no.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.