Byla 20 minut na dně rybníka: Markétka (13) bojuje o život v přetlakové komoře! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 20. května 2022

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Byla 20 minut na dně rybníka: Markétka (13) bojuje o život v přetlakové komoře!

Fotografie
Fotografie (internal)

Je jako krásná spící panenka! Tak mluví blízcí o Markétce F. (13) z Turnova dva měsíce od nehody, při níž s maminkou Šárkou F. (†46) sjely s fabií do rybníka. Dívka 20 minut pod vodou přežila, má ale poškozený mozek, který nereaguje. Rodina doufá, že ho vzkřísí kyslík v přetlakové komoře.

Markétka se po nehodě octila v kómatu a několik týdnů byla v motolské nemocnici. Začala sama dýchat a do práce se daly i všechny orgány. Jen mozek nezačal pracovat, jak by měl. Proto byla převezena do nemocnice v Kladně do hyperbarické kyslíkové komory. Lékaři o ní hovoří jako o metodě poslední naděje.

2054464:gallery:true:true

Jelikož hyperbarická léčba uzdravila v minulosti i lidi v dlouhodobém kómatu, Markétčini blízcí věří, že pomůže i jí. „Očička má otevřená, ale zatím nijak nereagují. Reagovala ale na hlazení. Doktoři už zaznamenali pozitivní vývoj, co se mozku týká. Myslím, že komora zabírá,“ potěšila poslední zprávou o stavu žačky 7. třídy známá rodiny přátele dívky na Facebooku. V Kladně by podle ní měla být asi měsíc. Pak se uvidí, co bude dál.


Hyperbarická kyslíková terapie je léčebná metoda vedoucí ke zvýšenému okysličení krve. Pacient při ní vdechuje kyslík s koncentrací 5krát vyšší, než je ve vzduchu. Tlak v hyperbarické komoře je přitom až trojnásobně vyšší než atmosférický tlak, takže se tělu dostává až 15krát víc kyslíku než při dýchání za normálních podmínek.

Uprostřed rybníku
Nehoda se stala 12. června u Markétčina domova po pár minutách jízdy. Šárka F. s dcerou z něj vyrazily ráno, jela zřejmě do práce a cestou chtěla Markétku hodit do školy. Z neznámé příčiny přejela do protisměru, vůz narazil do zábradlí a převrácený na střechu padl do rybníku. Šárka zemřela po převozu do nemocnice.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.