Fakultní nemocnice Královské Vinohrady musí platit: Za zpackaný porod 30 300 000! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady musí platit: Za zpackaný porod 30 300 000!

Postižený Vojtíšek.
Postižený Vojtíšek. (Reprofoto: ČT, ara )

Těšila se na vymodlené miminko. Doktoři pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ale nezvládli vedení porodu. Dnes pětiletý Vojtíšek se narodil ochrnutý, hluchý a slepý. Špitál teď má rodině zaplatit rekordní odškodné 30 300 000 Kč!

Čtyřicetiletá maminka měla termín svého prvního porodu v srpnu 2009, za sebou léčbu neplodnosti, laparoskopický zákrok, spontánní potrat... Chlapeček se přihlásil až týden po stanoveném termínu. Vážil přes 4 kilogramy, což při její výšce 161 centimetrů bylo dost, a podle znalců měl porod probíhat císařským řezem a pod dohledem zkušených porodníků. Místo toho u něj byl nezkušený lékař Daniel Brandejs (tehdy 29) – bez atestace a jen s krátkou praxí.

Maminka začala rodit v šest ráno, v půl jedenácté se objevily komplikace, přístroje nenaměřily tzv. ozvy plodu. A teprve ve čtvrt na dvě se chlapečka podařilo jiné doktorce odrodit pomocí kleští. To už byl ale Vojtíšek ve fázi klinické smrti, přežil jen zázrakem.

Obvodní soud pro Prahu 10 včera proto nepravomocně rodině přiznal 30,3 milionu korun jako odškodné. Skládá se ze čtyř milionů bolestného a z více než 26 milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení společenského uplatnění syna. Podle soudkyně Andrey Dobřichovské Gedeonové nedostal chlapec šanci začít žít běžný život a částka je přiměřená. Nemocnice podle svého právního zástupce zváží odvolání, chce dát maximálně 10 milionů.

Nemocnice Vinohrady

Lékař bez viny

Lékař Daniel Brandejs dostal dvakrát za zpackaný porod podmínku, potřetí byl viny zproštěn. Bez viny je i zkušenější lékařka, která na něj měla dohlížet. Česká lékařská komora Brandejsovi uložila pokutu 3000 Kč, jeho kolegyni 12 000 Kč. Oba se proti ní odvolali.

Jak viděl porod otec Vojtíška
Má za sebou šílený zážitek a těžko se mu mluví. „Ve 22.45 jsem slyšel ze sálu manželku v porodních bolestech. Dávali jí dýchat kyslík. Byly tam i porodní asistentky a doktor Brandejs, o kterém jsme netušili, že nemá atestaci a že tam vlastně nemá být. Později přiběhla doktorka, že už měli dávno použít kleště a mě vyhodili ze sálu. Po druhé hodině přišla v zakrvácené  zástěře a řekla, že porod proběhl špatně,“ svěřil se novinářům Pavel Vázler (47).

Přečtěte si
housenkahouska
25. 6. 2014 • 10:00

Žena by ovšem měla být schopna porodit dítě bez pomoci lékařů. Příroda určitě neměla v úmyslu to, že děti budou z těla matek vyprošťovat jiné osoby. Jestliže to nešlo, už u ní samotné bylo něco špatně, selhalo její tělo. Rodiny je mi líto, ale nechápu to vysoké odškodné, když člověk dostane infarkt, tak se ho taky vždycky nepodaří zachránit, tohle je podobné. Za chvíli se nemocnice budou bát přijímat rizikové rodičky z důvodu možné žaloby a poškozených dětí bude víc.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.