Všechno nejlepší: Jů a Hele! dnes slaví 33. narozeniny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 4. prosince 2022

Svátek slaví Barbora, zítra Jitka

Všechno nejlepší: Jů a Hele! dnes slaví 33. narozeniny!

Jů a Hele baví děti už neuvěřitelných 33 let.
Jů a Hele baví děti už neuvěřitelných 33 let. (Foto ČSFD, ceskatelevize.cz, ara)

Jeden je štíhlý a zelený, druhý žlutý a tlustý… Dohromady tvoří nerozdělnou dvojici Jů a Hele. A ta právě dnes slaví 33. narozeniny! Psal se 4. leden1981, kdy se plyšáci poprvé objevily v pořadu tehdy ještě Československé televize Studio Kamarád. Vzpomenete si ale i na jejich kamarády? A víte, kdo jim propůjčil hlas?

Zelený Lábus a oranžový Jirák

Zeleného Jů a oranžového Hele vymyslel kreslíř a výtvarník Stanislav Holý (†55), hlasy jim propůjčili Jiří Lábus (63) a Milan Neděla (†63), kterého později vystřídal Ota Jirák (64). Oranžovo-zelení panáci jsou inspirovaní postavičkami ze světově proslulých pořadů »The Muppet Show« a »Sezamová ulice«.


Jů a Hele a jejich kámoši

*Muf supermuf stále ukecaný »chytrák«, který nikdy nikomu nechce pomoct a dělá jen samé naschvály. Je vyrobený z froté jako ručníky. Hlas mu propůjčila herečka Zuzana Skalníková (64).

*Hary Šoumen – namluvil ho komik Jiří Císler (76), po jeho smrti mu hlas propůjčil Martin Dejdar (48).
*Myšky tryskomyšky – zpívají, tančí a tím posunují děj příběhů. Umějí i létat, proto tryskomyši. Stejně jako Jůheláci jsou z plyše.

*Šamšulalétající králík se v obnoveném televizním pořadu už neobjevuje. Měl dlouhé uši, ze kterých uměl udělat vrtuli.

*Fámula – je poměrně mladá postavička. Od roku 2011 tvoří dvojici společně s Mufem. „Je to takový holčičí klon Mufa, který na rozdíl o něj má touhu pomáhat ostatním, občas s nedozírnými následky,“ říká dramaturg pořadu Jiří Chalupa.

*Kohout Eda – také patří mezi nováčky. Je označován za hlasatele a hlas mu propůjčuje Lumír Olšovský (40). Loutku Edy vyrobili podle obrázku Stanislava Holého manželé Martin a Renata Lhotákovi.

*Pan Pip je nejspíš úplně první postavičkou, kterou Holý vytvořil. Od roku 1960 se zabýval kresleným humorem a hlavním hrdinou byla právě postava pana Pipa.

Víte, že...

...ovládat postavičky není vůbec snadné? Někdy jednu »oživují« až tři herci černého divadla.

...v Jů a Hele účinkuje i bývalá tchýně herečky Dany Batulkové a babička Jakuba Prachaře? Jednou z loutkohereček je totiž Jana Prachařová (76).

...»Kamarádi, máme vás rádi!« je věta, kterou říkají tyto populární plyšové postavičky?

Tak šel čas...

*Dvojice plyšových postaviček se poprvé objevila 4. ledna 1981, a to jako moderátoři pořadu Studio Kamarád.

* Koncem 80. let se Jůheláci na čas z obrazovek ztratili, po revoluci se však opět objevili a chvíli vystupovali ve Studiu Rosa, Ahoj, děti a Jůhele neděle. Pak se dvojice na osm let odmlčela, aby našla nové útočiště v pořadu Hřiště 7. * Od ledna 2011 se na obrazovkách opět začalo vysílat jejich »mateřské« Studio Kamarád.
Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.