3 tipy pro ochranu vašeho zdraví: Hrozba číhá v kanceláři! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. ledna 2022

Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona

3 tipy pro ochranu vašeho zdraví: Hrozba číhá v kanceláři!

Hrozba číhá v kanceláři.
Hrozba číhá v kanceláři. (Foto: ara)

Ti, kteří pracují v kanceláři, to moc dobře znají. Bolí je bedra, krční páteř, ramena... Tyhle obtíže má na svědomí dlouhodobé sezení, kdy se přetěžují některé svaly a jiné zase oslabují. Co tedy dělají kancelářští úředníci špatně? Aha! poradí, jak to napravit.

1. Chybné návyky při práci na PC
Brnění, necitlivost a ztuhlost prstů a bolesti v zápěstí. Přesně tak se projevuje syndrom karpálního tunelu způsobený nesprávným držením ruky na klávesnici a na počítačové myši. Stálým tlakem zápěstí na tvrdou desku stolu totiž dochází k poškození cév i nervů.   
Co s tím: „Pořiďte si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Zápěstí se snažte držet ve střední poloze a občas si protáhněte paži, abyste si ulevili od strnulé pozice. Pokud budete obtíže ignorovat, může to vést až k operativnímu zákroku,“ upozorňuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

2. Špatné sezení na židli
Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena a úpony svalů. K bolesti zad se může přidat brnění nebo necitlivost končetin. Bolí celá páteř až po bedra, obvyklé jsou rovněž bolesti hlavy.
Co s tím: „Vašemu tělu uleví krátké přestávky na jednoduché cvičení. Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé,“ doporučuje primářka Tomanová.

3. Podléhání stresu
Dlouhodobý a silný stres z přemíry nebo obtížnosti práce způsobuje fyzické i psychické potíže. Ve stresu se tělo automaticky jakoby »schoulí do klubíčka«. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je nevyvážené a není vzpřímené. Tato nerovnováha způsobuje bolesti celého pohybového aparátu.
Co s tím: „Stres je třeba z těla pravidelně odbourávat – ideálně vhodnou pohybovou aktivitou a relaxací. Cvičení zlepšuje prokrvení celého organismu, odstraňuje napětí a podporuje imunitu. Také se při něm v těle vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu,“ uzavírá Michaela Tomanová.    

Autor:  ida

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.