Inspektoři ČOI pokutovali „šmejdy“ a jiné podvodníky: 6 měsíců = 57,8 milionů!

Šokující výsledky kontrol odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI). Během prvního pololetí rozdali její inspektoři 57,8 milionů na pokutách! A co kontrolory nejvíce zaskočilo? 85 procent prověřovaných vozů v bazarech mělo přetočené tachometry a z 12 kontrolovaných šperků bylo 11 nevyhovujících!
Šmejdům 5 milionů
Inspektoři z ČOI se zaměřili i na šmejdy a jejich předváděcí akce! „ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí,“ řekl ředitel České obchodní inspekce Vladimír Velčovský. Dosud nejvyšší pokutu, dva miliony, dostala 1. Česká reklamní společnost v květnu, a to za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory při prodeji.
85 % aut má přetočený tachometr!
Tachometry… Tak na ty se inspektoři z ČOI také podívali a nestačili se divit výsledkům. „V 85 procentech případů byly přetočené tachometry. A to od 16.000 až do 40.000 kilometrů,“ šokoval Velčovský.
Rada:
„Pokud chcete kupovat auto, jedině u důvěryhodného a ověřeného prodejce. Auto si musíte důkladně prohlédnout a všímat si drobností. Vhodná je i přítomnost odborníka,“ radí mluvčí ČOI Denis Gaidoš.
Z 12 šperků 11 nevyhovujících!
Kontrola šperků s drahými kameny přinesla katastrofální výsledky! „Provedli jsme 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem, tedy v 92 procentech,“ informoval s¨Velčovský.
Rada:
„U šperků je vhodné si zaplatit odborníka. Samozřejmostí je kupovat šperky u ověřeného prodejce,“ popsal Aha! mluvčí ČOI Denis Gaidoš.
Platili i eshopy
Kontrole neunikli ani internetové obchody a spotřebitelské úvěry. I zde byli inspektoři bohužel úspěšní! 515 pokut v celkové výši 3,3 milionů dostali provozovatelé internetových obchodů (pozn.red. navýšení oproti minulému roku o 525 %!) a 46 pokut za čtyři miliony zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů!
Rada:
„V případě spotřebitelských úvěrů platí jedna zásada, nepodepisovat nic, co nemám přečtené. U internetových prodejen jsou důležité reference, které lze přes internet dohledat a získat, důkladně si přečíst obchodní podmínky,“ dodal mluvčí ČOI Denis Gaidoš.
Méně pokut, více peněz
Zatím co minulý půl rok inspektoři vystavili 7128 pokut v hodnotě 36,7 milionů korun, letos se činili více! Sice rozdali méně pokut – konkrétně 6 177, ale zato v celkové částce 57,8 milionů korun! Což je o 57,3 % více!