Kmotr Janoušek: Zachrání ho ústní voda před basou?
„Nemusel být opilý,“ šokoval u procesu s Romanem Janouškem (45) znalec. Kmotr přitom po nehodě, při níž vozem srazil ženu, nadýchal přes 2 promile alkoholu.
Janoušek odmítl krevní zkoušku a teď mohou o jeho opilosti chybět důkazy. Deník Aha! zkusil, zda lze »nadýchat« a nebýt »pod vlivem«. A povedlo se…
Podnapilý stav tedy může kmotrovi projít. „Pokud je dechový test pozitivní, tak nemusí být pozitivní pouze z přítomnosti alkoholu v krvi,“ řekl totiž před soudem znalec z oblasti soudního lékařství Josef Pleskot.
Může dostat nižší trest
Janouškovi jde o hodně. Za pokus o vraždu může skončit až na 18 let ve vězení. A právě na základě prohřešků mu bude vypočítán trest. „Pokud obžaloba neprokáže, že byl skutečně opilý, pak tento argument jako přitěžující okolnost padá. Můžeme si myslet, že obžalovaný pil, ale nemůžeme to dokázat. Trest tedy bude nižší,“ řekl Aha! Jindřich Brůček, expert přes dopravní právo.
Toxikolog: Zkuste si to!
„Alkohol tester reaguje i na přípravky s alkoholem. Takže si například stříknete deodorant pro svěží dech a pak nadýcháte promile, které ale nemáte v krvi, tudíž vás neovlivňuje,“ vysvětluje pro Aha! toxikolog Jaroslav Zikmund, proč není dechová zkouška zcela průkazná.

Dvě promile, ale žádná opilost…
Vyzkoušeli jsme proto nejznámější běžně používané přípravky s obsahem alkoholu. Kromě zmíněného osvěžovače dechu i kapky proti kašli nebo kloktadlo. Ve většině případů jsme skutečně alkohol v dechu naměřili, po chvíli ale vyprchal (viz infografika).
Nevykecá se?
Skutečně tedy může Janoušek prohlásit, že před nehodou nic nepil a jen si například chtěl osvěžit dech? Těžko. Z důkazů je jasné, že vrávoral a mluvil nesouvisle. Policisté navíc běžně provádějí opakovanou zkoušku po pěti minutách. A to už zpravidla »deodorantový« alkohol z dechu takřka zcela vyprchá. U Janouška provedli dvě, obě s pozitivním výsledkem. Není ovšem známo, s jakým časovým odstupem. Další zkoušky kmotr odmítl…