Teče z kohoutku skutečně křišťálově čistá voda? Hlídejte si, co pijete...
Víte, co pijete? Které nápoje jsou skutečně přírodní? Jistě, dáváte si dobrý pozor na ošetření potravin, které kupujete. Vyžadujete bio produkty a vyhýbáte se těm geneticky modifikovaným, chemicky upravovaným a jste ve výběru skutečně obezřetní. Ale například výběru vody třeba zrovna pozornost nevěnujete, že?
Preferujete možná vodu z kohoutku, ovšem zrovna tady může nastat problém!
V řadě lokalit se vyrábí z přečištěné odpadní vody, o níž vodárenské komplexy tvrdí, že je nezávadná a zcela vhodná ke každodenní spotřebě.
Problematické látky
Při detailním pohledu zjistíme, že tomu tak vždy nemusí být. Je prokázáno, že i nejmodernějšími metodami vyčištěná odpadní voda, obsahuje řadu látek, které mohou mít negativní dopad na zdraví člověka.
Jedná se především o pesticidy, chemické látky určené k hubení nežádoucí vegetace, plísní či hmyzu.
Další je chlór, který se přidává do vody záměrně, a to v takovém množství, aby ji jako zbytkový pomáhal dezinfikovat.
Rovněž je třeba zmínit stopová množství antibiotik, hormonální antikoncepce a jiných léků, které ve vodě zůstanou o po vyčištění.
Ve vodě se mohou vyskytovat další látky.
Dusičnany a dusitany, které ve větším množství (ve vodě se však v takové míře nevyskytují) způsobují dýchací potíže a mají i karcinogenní účinky, nebo olovo, které se v minulosti dostávalo do vody hlavně z olověných trubek, jež fungovaly jako vodovodní přípojky (i dnes je ještě možné se s touto anomálií setkat).
V měděných rozvodech pitné vody se nachází měď, která může způsobit zvracení, průjmy, a dokonce i cirhózu jater.
Z tohoto přehledu vyplývá, že z kohoutku nám doma neteče právě křišťálově čirá voda. Za naprosto čistou a neškodnou tak můžeme považovat pouze přírodní pramenitou či minerální vodu, ať už v balené podobě, nebo přímo od pramene. Hlubinné podzemní prameny jsou proti znečištění chráněny vrstvou horniny, která současně slouží jako přírodní filtr. Takové vodě nehrozí kontaminace škodlivými nebo zbytkovými látkami, chemickými produkty používanými v zemědělství, nedostatečnou filtrací, ani cestou potrubími kespotřebiteli.
Jak z toho ven?
Chemie se bohužel stala natolik nedílnou součástí našeho života, že už téměř není možné uchránit se všech škodlivých vlivů kontaminovaných potravin a nápojů. Pečlivým výběrem potravin a pití ji však můžeme alespoň omezit. Zařaďte do svého jídelníčku lokální a bio produkty z ověřených zdrojů, studujte etikety a přemýšlejte o tom, co jíte a pijete.