Před čtyřmi roky Kristýně zemřel táta: Teď přišel šok! Útok vymahačů!

Překvapit, postrašit a pořádně přitlačit – takové jsou metody vymahačů dluhů, když mámí z lidí pohledávky, a to klidně i promlčené nebo takové, za které dotyčný nenese odpovědnost. Řada lidí vyděšených historkami o nemilosrdných exekutorech, raději zaplatí, aniž by musela.
Podobnou zkušenost má také studentka z Prahy Kristýna (20). Smrt táty oplakala v listopadu 2008, když jí bylo šestnáct. Teď našla ve schránce dopis od společnosti M.B.A. Finance. Podle něj má uhradit za otce dluh 1973 Kč, který údajně vznikl nezaplacením splátky pojišťovně. „První, co mě napadlo, bylo, že je to hodně hloupý způsob, jak mámit peníze z lidí. Nejde o závratnou sumu, ale proč bych měla platit dluh, který nemám,“ říká Kristýna.
Když řešili dědictví po otci, notářka ji ani její maminku o žádné takové pohledávce neinformovala. „Naopak moje matka telefonovala po smrti otce do pojišťovny, jestli existuje nějaká pojistná smlouva a jestli mám nárok na nějaké pojistné plnění. Řekli, že žádnou nemají,“ dodává Kristýna.
Po obdržení výzvy k úhradě dluhu do pěti dnů, volala do firmy M.B.A. Kristýnina máma, aby zjistila, oč se jedná. „Paní u telefonu jí řekla, že advokát není přítomen. Byla hodně nepříjemná. Řekla - hlavně zaplaťte, ať nemáte problémy,“ líčí hovor studentka, která se obrátila o radu na deník Aha!. Renomovaný pražský právník Kristýně poradil, aby nic neplatila. Studentce, pro kterou je každá koruna dobrá, ušetřil skoro dva tisíce.
Advokát Jan Černý radí:
„Dědické řízení bylo uzavřeno. Jestliže pohledávka v něm nebyla projednána, nedostala slečna možnost dědictví odmítnout. Za dluhy, které jsou mimo dědické řízení, dědic nezodpovídá. Navíc z uvedených dat měl dluh vzniknout před více než třemi roky. V takovém případě je promlčený.“
Co s takovým dopisem?
- I když se vám zdá dopis nesmyslný, nevyhazujte ho už pro případný spor.
- Pokud se nejedná o soudní platební příkaz, neplaťte bez rozmyslu, na výzvu ale reagujte, a to písemně a doporučeně. Kopie si uschovejte.
- Můžete být vystresovaní, a tak než odpovíte, poraďte se buď s advokátem, nebo s někým, kdo je vně problému a má právní povědomí.
- Bedlivě sledujte veškerou korespondenci, která vám pak přijde. Některé firmy, i navzdory promlčení, zkoušejí podat žalobu. Může se stát, že soud vydá platební příkaz. Pokud na něj ve stanovené lhůtě nezareagujete, nabude právní moci a pak už vám nezbude nic jiného než zaplatit.
Reakce vymahačské firmy
Jak je možné, že společnost vymáhá promlčený dluh, který navíc neprošel dědickým řízením?
Advokát Michal Benda, podepsaný pod výzvou, Aha! odpověděl: „Ve vztahu ke klientům jsem vázaný mlčenlivostí. Obecně platí, že pokud jako advokát dostanu informace od klienta, beru je v potaz a činím dál.“