Cukrovka se hlásí předem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Cukrovka se hlásí předem!

Že za vznik cukrovky může konzumace sladkostí je mýtus. Daleko větší vliv na něj mají uzeniny.
Že za vznik cukrovky může konzumace sladkostí je mýtus. Daleko větší vliv na něj mají uzeniny. (Ilustrační foto Profimedia.cz, ara)

Cukrovku máte, nemáte, máte, nemáte, MÁTE! I tak někdy může vypadat počátek onemocnění. Odborníci varují, že i lehce zvýšená hladina cukru v krvi, kterou mnohdy praktičtí lékaři berou tak, že se nic neděje, je nebezpečná! Je špatně, pokud pacient z jejich úst slyší: je to na hranici, ale cukrovku nemáte, ještě je to dobrý... Takový člověk je již blíž mozkové mrtvici či vzniku nádoru! Zeptejte se proto, jaká hodnota vám byla přesně naměřena.

Určitě jste už někdy slyšeli od někoho známého větu: Cukr mám 6, je to dobrý. Tak to v pohodě bohužel není! Cukrovce předchází tzv. prediabetes, stav, který se v mnohém cukrovce podobá, ale zatím onemocněním není.

Jak varování poznat?

O cukrovku se jedná v případě, že hladina v cukru v krvi nalačno je rovna či vyšší než 7 mmol/l.

Zdravý člověk má hladinu cukru nalačno nižší než 5,6 mmol/l.

Varující jsou však už hodnoty 5,6 až 6,99 mmol/l! „Je to vlastně již nemoc, která by měla být léčena. Je hrubou chybou, pokud lékař řekne pacientovi: máte to dobré, cukrovku ještě nemáte,“ upozorňuje prof. MUDr. Štěpán Svačina, přednosta 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pomoc si můžete sami

Prediabetes trvá obvykle několik let, než se rozvine v cukrovku. Když o této hrozbě víme, můžeme si pomoci sami! Důležité je omezit v jídelníčku živočišné tuky ukryté v uzeninách, paštikách, mletých a prorostlých masech. A nahradit je např. rybami, ty jsou ideální i tučné. Mastit lze rostlinnými oleji, ideálně řepkovým a olivovým. Dále přidat více zeleniny (500 až 600 g denně) a hlavně pohyb. Začít se pravidelně hýbat a zhubnout, pozitivní výsledky se ukážou už při snížení váhy o 10 procent.

Hrozba nemocí

Když se svému zdraví nebudete věnovat, dopracujete se k cukrovce 2. typu, a jste ohroženi i dalšími nemocemi – srdečním infarktem a mozkovou příhodou. Zároveň mají lékaři potvrzeno, že nádory, které jsou častější u diabetiků, jako nádory trávicího traktu, urologické a gynekologické, jsou již častější i při mírném zvýšení hladiny cukru v krvi!

Tři nejčastější typy nemoci

Diabetes 2. typu

Nejčastější typ cukrovky, trpí jím 90 až 95 % nemocných.

Většinou se objevuje až v dospělosti. Vznik je sice podmíněn dědičně, ale často je vyvolán špatným životním stylem – nedostatkem pohybu, přemírou nezdravého a tučného jídla.

Léčí se dietou, léky a inzulinem.

Diabetes 1. typu

Léčí se s ním 5 až 10 % nemocných.

Pacienti nemají vlastní inzulin a od počátku nemoci si ho musí píchat.

Nemoc vzniká často v dětství, ale může se objevit kdykoliv během života.

Kromě celoživotního podávání inzulinu mají pacienti dodržovat vhodnou dietu a dostatečně se hýbat.

Těhotenská cukrovka

Vzniká v těhotenství, obvykle po 20. týdnu. Po porodu zpravidla mizí.

Vliv na její rozvoj mají hormony, které v těhotenství vznikají a působí proti inzulinu.

Léčí se dietou, v těžších případech inzulinem.

Připraveno ve spolupráci se vzdělávacím portálem pro diabetiky: www.rok1.czPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.