Papiňák slaví 330 let: Kdy vám vybuchne? Tohle jsou vaše příběhy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 10. srpna 2022

Svátek slaví Vavřinec, zítra Zuzana

Papiňák slaví 330 let: Kdy vám vybuchne? Tohle jsou vaše příběhy!

Ivana po děsivé příhodě na papiňák nezanevřela.
Ivana po děsivé příhodě na papiňák nezanevřela. (pro Aha! – Jan Čada, ara)

Ivana Katerinjuková (58) ze Zlína ví, co dokáže síla páry. Před pár lety jí v kuchyni doslova explodoval papiňák. A není sama. Za 330 let od doby, kdy byl objeven, nadělal letošní jubilant vrásky nejedné hospodyňce.

„Jen jsem chviličku zapomněla, že mám na plotně papiňák do dvou třetin naplněný hrachem a čočkou. A ozvala se strašná rána!“ popisuje Ivana. Okamžitě běžela do kuchyně. „Když jsem se podívala na čerstvě vymalovanou stěnu, nevěřila jsem svým očím. Všude byla neskutečná zelenohnědá směs,“ vypráví.

Vynález Denise Papina ale obstál bez úhony. „Víko se sice oddělilo od hrnce, který ležel a prskal na zemi, ale obě části zůstaly nepoškozeny. Vím, že jsem měla štěstí, kdoví, co by se stalo, kdybych zůstala v kuchyni, musela to být pecka,“ vzpomíná žena. Po příhodě na papiňák pár let zanevřela, dnes už jsou zase kamarádi.

Jarmila Jeřábková: V hrnci vařím 40 let!

„Papiňák jako vrchol tehdejší kuchyňské moderny jsme si s manželem koupili v roce 1972 v Maďarsku, na zájezdě. Pořádný, hliníkový. A slouží dodnes,“ dívá se evidentně s láskou na poněkud opotřebovaný hrnec Jarmila Jeřábková ze Zlína.

„Vždycky mi pomohl, všechno je v něm rychlejší, dělali jsme v něm guláše, nejrůznější polévky, masa, zeleninu. I když měl tu a tam tendence, nikdy na rozdíl od manžela nevybouchl,“ směje Jarmila.

Zkušenosti čtenářů Aha!

➤ Liduš: „Vařila jsem luštěniny v papiňáku do té doby, než mi slupka z fazole ucpala cosi a bouchlo to. Papiňák roztrhaný, kousky železa zasekané ve zdi, zářivka, jogurtovač, termoska, co byly v dostřelu, na odpis. Mám nový, jen v něm už nevařím luštěniny.“

➤ Baculka: „Babička dala cosi vařit do papiňáku a odešla na dvoreček. Najednou rána, obsah hrnce byl všude, i na záclonách. Od té doby jej také nepoužívala.“

➤ Marg: „Vzpomínám si na mamku, které vybuchl papiňák s čočkou. Zněl nějak zvláštně a pak už si jen vzpomínám na povel: »K zemi!« Víko papiňáku prorazilo linku a bylo vymalováno...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.