Velký jahodový speciál! Červen je měsíc sladkého červeného pokušení! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Velký jahodový speciál! Červen je měsíc sladkého červeného pokušení!

Červen je měsíc sladkého červeného pokušení
Červen je měsíc sladkého červeného pokušení (Profimedia.cz)

Jahody, sladké potěšení ze zahrádky nebo z trhu, na které se těšíme celý rok. Červen je jejich měsícem, a tak není divu, že se těší nejen hospodyňky, ale i gurmáni a jiní mlsouni a také zamilovaní. Lákavě červené plody jsou totiž i uznávaným afrodiziakem. V našem speciálu se o jahodách dozvíte vše, co jste ještě nevěděli. Nouze nebude ani o netradiční recepty a cenné rady odborníků.

Rady při nákupu

V současné době můžeme zahradní jahody sehnat v supermarketech a prodejnách ovoce a zeleniny téměř po celý rok, přestože jejich sezona je poměrně krátká (květen – červen). Na pulty prodejen i na tržiště se dodávají v košíčcích nebo v miskách, protože jsou velmi měkké.

Máme-li možnost, vybíráme při nákupu čisté, pěkně vyzrálé, raději větší a voňavé plody. Pozor si musíme dát na nedozrálé, zelené nebo naopak přezrálé a nahnilé plody. Plody pocházející z tuzemských jahodových plantáží jsou chutnější a voňavější než skleníkové jahody z dovozu.

Jahody stále čerstvé

Největší pochoutkou jsou samozřejmě čerstvě utržené jahody. Bez dalšího zpracování se ovšem šťavnaté červené plody stávají »sladkou tečkou« pro mikroorganismy. Nejlépe je proto ochráníme v chladném prostředí, např. v ledničce. Uchovávají se i se stopkami rozložené na vhodném platu nebo v míse, nejlépe v jediné vrstvě.

Tip Aha!

Pokud se pustíte do výroby jahodové marmelády, mějte na paměti, že jahody varem ztrácejí svou červenou barvu. Obsahují totiž málo pektinu, který ji udržuje. K rozvařeným jahodám proto přidejte višně nebo červený rybíz. Jahody opět krásně zčervenají a marmeláda dostane díky dalšímu ovoci správný šmak.

Tušili jste, že…

... jahody už mohl mlsat Kryštof Kolumbus?  Ovšem jen kdyby žil život bez radovánek za zdmi kláštera. Už na konci 15. století je totiž pěstovali mniši. Velkoplodé jahody vyšlechtil tehdy zahradník Ludvíka XV. a tím se staly oblíbenou pochoutkou u dvora. Stejná odrůda se pěstuje dodnes.

Další zajímavosti a recepty naleznete ve fotogalerii...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.