Mimikry! 40 let od únosu letadla českými hippíky, řešil to i major Zeman!

Letos v červnu uplyne přesně 40 let od pirátské akce, při níž deset mladých rebelů v roce 1972 uneslo letadlo z tehdejšího komunistického Československa do Německé spolkové republiky. Při osudovém letu zemřel jeden z pilotů.
O události zkresleně vypráví jeden z dílů populárního seriálu 30 případů majora Zemana. Pravdivá unikátní fakta teď až do 8. června odkrývá výstava v centru DOX v pražských Holešovicích!
Odtajněné archivy
Z bádání vyšlo, že ačkoli německá strana případ jako vraždu klasifikovala i na základě vyjádření patologa, následná česká pitva vraždu nepotvrdila! Český verdikt ovšem zůstal na čtyřicet let uzavřený v archivu. „Všichni směřovali k tomu, aby se žalovalo za vraždu. Jak Západ, tak Východ. Všichni se spojili proti vlasáčům,“ říká kurátor Petr Vrána.
Smutný osud střelce
Student Lubomír Adamica (†23), který měl osudnou zbraň v ruce, se večer 13. ledna 1973 ve vyšetřovací vazbě oběsil. Dozvěděl se totiž, že místo neúmyslného zabití byl obviněn z vraždy.
Poslední dopis
Student Lubomír Adamica (†23), který měl osudnou zbraň v ruce, se večer 13. ledna 1973 ve vyšetřovací vazbě oběsil. Dozvěděl se totiž, že místo neúmyslného zabití byl obviněn z vraždy.
Dopis, který napsal svým rodičům před sebevraždou hned poté, co se dozvěděl, že bude stíhán za vraždu:
„Drazí rodiče, vy víte, jak se to stalo, a to mne drželo při životě až do dnešního dne. Nikdo mi nevěří a já již nemůžu dále. V mém životě jsem se přetvařoval vždy, když jsem se smál, když se zdálo, že jsem byl veselý. Moc jsem trpěl a to mě dohnalo k překročení zákona. (…) Přeji vám radost a štěstí, kterého se mi tak málo dostalo. Nevěřte ničemu, co slyšíte, a polovině toho, co vidíte, a to je to poslední, co mne v této chvíli napadá.“ Luboš, 13. 1. 1973
Jak k události došlo?
■ Skupina deseti mladíků a dívek ve věku od 17 do 21 let přiměla posádku změnit kurz pravidelné linky z Mariánských Lázní do Prahy. Předtím se opakovaně snažili vycestovat legálně. Totalitní režim jim ale nevydal povolení k cestě do Jugoslávie.
■ Dívky pronesly dvě pistole ve spodním prádle na palubu a předaly je hochům, kteří nikdy předtím z pistole nestříleli. Na palubě bylo i roční miminko jedné z únoskyň.
■ Během přeletu státní hranice ČSSR došlo k několika zápasům o jednu z pistolí, ze které pak vyšel osudný výstřel. „Výstřel se spustil v momentě, kdy se pilot snažil odebrat zbraň útočníkovi. Mluvíme o neúmyslném zabití. Pilot zbraň otočil směrem ke stropu a bohužel ho to zasáhlo,“ popsal podrobnosti kurátor výstavy Petr Vrána. Krátce po přistání v NSR pilot letadla Ján Mičica umírá.