Pálil klestí, sám hořel... Hrozí mu pokuta 25 000 Kč!

Životem málem zaplatil pálení trávy a klestí na okraji lesa starší muž (77) z Javorné na Chrudimsku. Oheň se rozšířil na mýtinu o rozloze přibližně jednoho hektaru. Plameny muže popálily a přiotrávil se kouřem.
Měl štěstí, že když oheň přeskočil na něj samotného, ještě stačil mobilem přivolat pomoc. „Pak upadl na mýtinu. Podařilo se ho včas nalézt a poskytnout mu první pomoc,“ řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Vrtulník pak zraněného dopravil do popáleninového centra v Praze. Hasiči zachránili i kus lesa, když zabránili dalšímu rozšíření plamenů. Případ nyní vyšetřuje policie. Vypalování trávy je totiž zakázané a hrozí za něj pokuta až 25 tisíc Kč, firmám až půl milionu.
Co se starou trávou?
➤ Trávu je třeba ošetřit, nikoliv vypálit.
➤ Železnými hráběmi vyhrabte stařinu. Tím se naruší i možné kolonie mechu.
➤ Máte-li po ruce nožové hrábě s plochými hroty, prořízněte půdu. Pokud je nemáte, stačí rycí nebo i obyčejné vidle zapíchnout každých 10 cm a zaviklat s nimi. Tím trávník provzdušníte.
➤ K proříznutí a provzdušnění trávníku můžete použít i mechanický či elektrický vertikutátor.
➤ Starou shrabanou trávu pak lze zkompostovat.
➤ Můžete ji nastlat na záhony kolem výsadeb nebo kolem stromů, při tlení dodá živiny.
Oheň ničí úrodnost půdy
Vypalováním lidé nejen zabíjejí živé a mnohdy chráněné živočichy, např. čmeláky, některé druhy včel, hnízdící skřivany a další, ale nepomohou tím ani nové trávě. „Je to zbytečné, protože stařina s rozkladem do půdy navrací živiny. Zapálená suchá tráva je totéž, co hořící cigareta, která má na žhavé špičce 600 °C.
Povrchovou vrstvu do dvou až tří cm umrtví. Do 10 cm ji může poškodit. Vypalováním se zbavíme původních organismů, které přispívají k úrodnosti půdy a pomáhají tvořit živiny pro trávník,“ objasňuje Václav Větvička, vedoucí správy zámeckého parku ve Štiříně.