Lenička se narodila s vážným rozštěpem obličeje: Takhle krásně se dnes směje! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Lenička se narodila s vážným rozštěpem obličeje: Takhle krásně se dnes směje!

Fotografie
Fotografie (internal)

Každá maminka si přeje, aby se její miminko narodilo zdravé a krásné… Martina Kolísková se ale už v těhotenství dozvěděla, že její dcerka přijde na svět s rozštěpem obličeje.

Tenkrát se toho okamžiku bála a trápila se, proč to muselo potkat zrovna její dítě… Lékaři ale dokážou skutečné zázraky! Dnes roste z Leničky (7) krásná slečna a její úsměv je okouzlující!

O tom, že se Lenka narodí s rozštěpem, paní Kolísková věděla už v těhotenství. Bylo to pro ni nesmírně náročné období. „Je těžké se srovnat s tím, že děťátko, na které se tolik těšíte, bude mít handicap. Slzy lítosti střídají hněv nad nespravedlností,“ vzpomíná paní Martina.

Nechtěli ji ukázat

Ze všeho nejhorší ale pro ni byla skutečnost, že po porodu svou novorozenou dcerku poprvé viděla až po dlouhých pěti hodinách!

„Nechtěli mi ji ukázat. Na to, abych ji mohla pohladit, přitisknout k sobě, jsem musela čekat neuvěřitelných pět hodin. Snad jen ten, kdo zažil něco podobného, pochopí, co se matce všechno honí hlavou. Co když má ještě jinou, horší vadu,“ to vše probíhalo Martině hlavou.

Odpovědí na její dotazy bylo však jen to, že má odpočívat… „Kéž by již lékaři v porodnicích tuto chybu nedělali! Maminka by měla své dítě dostat do náručí hned, obzvláště víli o rozštěpu předem,“ přeje si Martina.

Stal se zázrak

Leničku si ale vzal do parády brněnský plastický chirurg Tomáš Výška, a děly se zázraky! „Poprvé byla operovaná až ve třech měsících, protože tenkrát se rané operace po porodu běžně ještě nedělaly. Nádherně jí spravil ret a v 8 měsících patro,“ popsala Martina. A vše se povedlo!

Z Lenky tak roste hezká dívenka s neodolatelným úsměvem. Chodí do školy, má kamarády. Zamilovala si moderní gymnastiku a vystupuje i jako mažoretka. Protože dětský obličej roste a mění se, je potřeba, aby školačka chodila na kontrolu na plastickou chirurgii i nadále.

Určitě bude muset v dospělosti podstoupit několik kosmetických zákroků ke srovnání červeně rtů i úpravě nosu nebo korekci jizviček. Nezbytnou nutností je také léčba čelisti. Ale to už jsou jen maličkosti!

„Jednou zbudou po jejím rozštěpu jen dvě malé jizvičky na horním rtu. Odlišnost tak nepodstatná! Mám úžasnou dceru. Kdybych tenkrát věděla, jak zbytečné jsou moje strachy, a že lékaři dokážou zázraky...“ dodává Martina.

Šťastný úsměv pomáhá

Ročně se v Česku narodí na každých 550 až 600 dětí jedno s rozštěpem. Rodinám dětí s touto vrozenou vadou, kvůli níž nedošlo k přirozenému spojení střední a boční části obličeje, pomáhá Občanské sdružení a Nadační fond Šťastný úsměv.

Ten založila primářka MUDr. Jitka Vokurková, Ph.D., která také jako první v Česku začala rozštěpy operovat již první týden po narození, pokud si to rodiče přejí.

Lidé, kteří se ve Šťastném úsměvu angažují, se snaží rozšiřovat povědomost o rozštěpech, které se dnes už dají velmi dobře odstranit. Více na www.rozstepy.cz.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.