Ruská Astrachaň: Tady stál devítipatrový panelák… A pak bouchl plny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Ruská Astrachaň: Tady stál devítipatrový panelák… A pak bouchl plny!

Rána jako z děla – a barák se sype dolů.
Rána jako z děla – a barák se sype dolů. (ČTK/AP, ara)

Deset lidí nalezlo smrt v troskách zříceného paneláku v ruské Astrachani, asi 1300 km jihovýchodně od Moskvy. Dům se poroučel k zemi po mohutné explozi plynu ve třetím z devíti pater.

Jediným štěstím bylo, že ohlušující rána zaduněla krátce po poledni, kdy byla většina z 650 obyvatel domu v práci nebo ve škole… A také že se dům nesesunul ihned, čehož někteří využili k útěku do bezpečí.

Po explozi záchranáři mnoho hodin hledali pod troskami oběti a raněné. Jako zázrakem vytáhli čtyři osoby bez jakýchkoli vážných šrámů a z tuctu zraněných jen pět potřebovalo převoz do nemocnice. Deseti lidem ale nebylo pomoci…

Co, resp. kdo výbuch způsobil, se nyní intenzivně vyšetřuje, do věci se vložil i dosavadní ruský ministerský předseda Vladimir Putin (60), který je favoritem nedělních prezidentských voleb.

Je potvrzeno, že jeden z bytů ve 3. patře obýval podivín, jenž se opakovaně pokusil o sebevraždu. A prý už několikrát roztočil plynové kohoutky…

Nicméně už v úterý byli vzati do vazby ředitel a hlavní inženýr společnosti, která do baráku zaváděla plyn, a brzy je možná bude následovat i projektant budovy. Jsou vyslýcháni kvůli porušení bezpečnosti práce.

Asi 530 lidí prozatím vzalo zavděk azylem v tělocvičně nedaleké školy, stát chce rodiny obětí odškodnit sumou 610 tisíc korun.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.