Co vy na to, pane doktore? Průduškové astma... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 27. května 2022

Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Co vy na to, pane doktore? Průduškové astma...

Vlevo vidíte, jak vypadají průdušky v zánětu. Divíte se, že kašlete?
Vlevo vidíte, jak vypadají průdušky v zánětu. Divíte se, že kašlete? (Profimedia.cz)

Příčinou průduškového astmatu je zánětlivá reakce v průduškové sliznici, která vzniká jako obrana na tzv. alergeny. Alergen je drobná částice bílkovinného původu, která dokáže u některých lidí vyvolat nenormální, prudkou reakci imunitního systému, alergickou reakci. Co jsou alergeny a jak se průduškovému astmatu bránit, vysvětluje ve své knize Lékařem sobě MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.

Co jsou alergeny

Alergeny jsou například pylová zrna, výměšky roztočů, jiné produkty zvířat, plísně a podobně. K tomu, aby jedinec na alergeny reagoval, musí mít určitou vrozenou vlohu, tzv. atopii. Alergický člověk reaguje pouze na alergeny, na které je přecitlivělý.

Alergická reakce

Při alergické reakci je alergen rozpoznán některými buňkami imunitního systému (například některými bílými krvinkami) a tyto buňky uvolní spouštěče alergické reakce v postiženém orgánu. Při reakci v průduškách vzniká průduškové astma. Pro vznik průduškového astmatu je zapotřebí mít i některé další vlohy, které spolu s alergií vedou k nadměrné reaktivitě průdušek.

Průdušky astmatiků dovedou při styku s alergenem zareagovat otokem, zvýšenou tvorbou hlenu, stahem svaloviny ve své stěně. To nemocný pociťuje jako překážku při dýchání. Při větším uzávěru průdušek vzniká těžká dušnost, která může nemocného i ohrozit na životě. Tento stav označujeme jako astmatický záchvat, který může vyvolat i virová infekce. Proto se astmatikům přitíží v období chřipek. Výskyt astmatu je vyšší u dětí.

Vegetariánům se astma vyhýbá

V ČR žije asi 500 000 astmatiků. Pravděpodobně dalších 250 000 lidí trpí nějakou formou astmatu, aniž by o své nemoci věděli. Mají mírnější příznaky, které přijali za součást svého života. Takovými příznaky mohou být různé typy kašle, dechové potíže po tělesné zátěži, noční kašel či opakované stavy zahlenění nebo časté infekce dýchacích cest.

Zajímavé je, že vegetariánům se astma vyhýbá. Do jejich těla se nedostávají jednak běžné potravinové alergeny, ani působky leukotrieny, tvořící se z kyseliny arachidonové, mastné kyseliny, která je přítomna v živočišných potravinách.

Co jíst při astmatu

Proti astmatu je výborná cibule, obsahující látku difenylthiosulfinát s protidráždivým účinkem, a navíc antioxidační látku kvercetin, bránící i rozvoji alergické reakce. Hojně konzumujte pomeranče, křen, olej, jogurty, med, zeleninu. Z tekutin minerální vody se zvýšeným obsahem sodíku. Dále vitaminy skupiny B a antioxidanty.

Tohle omezte nebo vylučte

Konzervanty, sůl, víno, pivo, ryby, měkkýše, sýry, vejce, pivovarské kvasnice, mateří kašičku, mléko, ořechy. Léky proti průduškovému astmatu si sami nenasazujte, je nutná individuální léčba lékařem a dodržování užívání předepsaných léků.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.