Tenhle roztomilý gepardík bojuje o holý život | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Tenhle roztomilý gepardík bojuje o holý život

Gepardík s ošetřovatelkou Zdenkou Petržílkovou
Gepardík s ošetřovatelkou Zdenkou Petržílkovou (Jana Myslivečková)

Dramatický boj o život gepardího novorozeněte, kterého máma Darili nemohla kojit, svádějí už druhý týden chovatelé v zoo ve Dvoře Králové. Po sedmi dnech plných nečekaných zvratů se stav malého geparda začal zlepšovat. Vyhráno však stále nemá.

Šestiletá prvorodička Darili přivedla na svět dva potomky. Péči o ně nechali ošetřovatelé zpočátku zcela na ní. „První dny se vše vyvíjelo zdárně a Darili se projevila jako výborná matka. O mláďata se vzorně starala a krmila je,“ říká zoolog Josef Brokeš. Pak se ale objevily potíže s krmením. Menší z mláďat ošetřovatelé gepardici vzali. Přes veškerou snahu malá samička, vážící jen 500 gramů, během několika hodin zemřela. Nakonec musel od matky i její bráška, který vážil 860 g. Byl v mnohem lepší kondici, a tak nemusel ani do inkubátoru. Zabydlel se v teplém boxu s vyhřívací dečkou a UV lampou.

Ošetřovatelé mu masírují zadeček, aby se vyprázdnilo

Boj o záchranu malého geparda začal. Ošetřovatelky si rozdělily služby, aby mohly mláděti zajistit 24 hodinovou péči. „Kotě je zpočátku nutné krmit umělou výživou každé 2 – 3 hodiny a masírovat mu zadeček, aby se vyprázdnilo,“ objasňuje Brokeš. Kotě baštilo dobře a ani s »bobky« nemělo potíže. Po dvou dnech se ale vše obrátilo k horšímu. Mládě téměř přestalo pít a pohybovat se. „Dostalo antibiotika, vitamíny a další podpůrné prostředky. Stav se nepatrně zlepšil,“ popisuje drama v pavilonu šelem zoolog. Další den to bylo ale zase horší. Veterinář dokonce musel dát gepardíkovi dvakrát infuzi. Malý se velmi pomalu začal zlepšovat. Za dva dny byl však opět poplach. Veterinář byl nucen mu pomoci s vyprazdňováním.

Už se staví na nožky, vyhráno ale ještě nemá

Od soboty 7. ledna, se stav kotěte pomalu lepší. „Pije umělou stravu a při masáži bříška a zadečku se pravidelně vyprazdňuje. Samo se postaví a pokouší o první krůčky. Váží už 1060 g., ale vyhráno ještě nemá. Pokud mládě tento nešťastný start do života zvládne, dostane jméno od svého kmotra. Zatím mu ošetřovatelky pracovně říkají Ježíšek,“ prozrazuje Brokeš.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.