Likérky šetří, a tak... Kořalka slábne! Nepřímá úměra: obsah alkoholu nižší, avšak cena se zvýší! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. července 2022

Svátek slaví Prokop, zítra je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Likérky šetří, a tak... Kořalka slábne! Nepřímá úměra: obsah alkoholu nižší, avšak cena se zvýší!

Fotografie
Fotografie (internal)

Dáte si rádi štamrpličku na zahřátí? Kdo by ne, zvlášť v sychravém předvánočním čase anebo během silvestrovské veselice. Letos nám ale po panáku bude tepleji o poznání méně. Řada likérek totiž šetří a snížila obsah alkoholu! Proč? Jde prý o přání zákazníků…

»Fernet Stock citrus – první fernet, který nejlépe chutná na ledu« či »Tam, kde je citrus, se nikdo netváří kysele«. Komu by v hlavě neuvízla reklama na legendární likér? Nově už ale nemá obvyklých »30 voltů«!

„Fernet citrus obsahuje 27 procent alkoholu,“ potvrdil mluvčí společnosti Stock Plzeň Jiří Janoušek. A důvod, proč došlo k jeho snížení? Likérky jednoduše šetří, suroviny jsou prý drahé. Proto uberou alkohol, ale cena samozřejmě zůstane stejná, resp. od ledna ji ještě zvýší. Samy to však omlouvají tím, že snížení »voltáže« údajně chceme sami!

„Úspora není taková, aby se vyplatilo měnit recepturu, jde o spotřebitelské trendy. Zejména u mladších konzumentů totiž pozorujeme jednoznačný odklon k spotřebě nápojů s nižším obsahem alkoholu,“ vysvětluje Janoušek. Kromě Fernetu citrus je o dvě procenta slabší např. Božkov Griotte, Božkov Meruňka zeslábla dokonce o pět procent!

»Ředění« alkoholických nápojů se nevyhnou ani další likérky. „Pochopitelně jsou výrobky, kde se dá procento lihu snížit, aniž by kvalita utrpěla. I touto cestou půjdeme. V minulosti k tomu došlo u rumu, respektive tuzemáku, který se vyrábí jak klasicky se čtyřiceti procenty, tak i s obsahem 37,5 procenta,“ uvádí za ústeckou likérku Granette&Starorežná mluvčí Josef Vejlupek.

Takže půjdeteli z vánočního večírku vaší firmy domů střízlivější než obvykle, důvod znáte...

Od ledna navíc zdraží!

Dáte-li si rádi stopečku doma, nakupte si něco šnapsu do zásoby. Likérky totiž od ledna zdražují! Stock zvýší ceny v průměru o 6 procent, nejvíc vzroste cena tuzemáku Božkov Tuzemský (český rum), a to téměř o 8 procent. Za litrovku tak namísto dnešních 230 korun dáte o 18 Kč víc!

„Do nákladů na jeho výrobu se nejvíce promítá růst cen potravinářského lihu,“ zdůvodnil generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík. Kořalky ústecké Granette&Starorežná či jindřichohradecké likérky FrukoSchulz budou dražší průměrně o 4 %...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.