Největší záhady Česka: Kostel na vrchu Žďár! Tady poznají konec světa! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Největší záhady Česka: Kostel na vrchu Žďár! Tady poznají konec světa!

Fotografie
Fotografie (internal)

Výrazné terénní útvary odedávna upoutávaly mysl našich pohanských předků, a tak není divu, že se hory, zajímavá skaliska i kopce staly předmětem jejich posvátné úcty. Takový je i případ poutního místa zasvěceného sv. Wolfgangovi na vrchu Žďár nedaleko Chudenic na Klatovsku.

Z věže někdejšího kostela sv. Wolfganga je dnes známá rozhledna – Bolfánek. Na místě starší kaple nechal položit základy k novému poutnímu kostelu Heřman Jakub Černín (1659 – 1710). Později u kostela vyrostla malá kaple. Ta zakrývá skálu, na níž měl nocovat svatý Wolfgang. Prý se právě tady loučil s českou zemí a požehnal jí.

Dosud můžete na památné skále spatřit stopy Wolfgangových nohou a berly, pod skálou se má nacházet i jeho lůžko. Pověst nás poučuje o tom, že zde Wolfgang přenocoval roku 973, když se vracel z Prahy ze svěcení biskupa Dětmara.

Když se druhého dne probudil a se zalíbením pohleděl na krásné Pošumaví, umínil si, že zde vystaví kostel. Pustil se do stavby a práce šla dobře jemu i jeho průvodcům. Dalšího rána však zjistili, že je dílo předchozího dne zničeno. Vše se opakovalo druhého i třetího dne. Wolfgang poznal, že má ve zlém díle prsty ďábel, a vyzval jej, aby jim místo ničení pomáhal.

Ďábel se vzpíral, ale nakonec přistoupil na úmluvu, podle níž měl právo na prvního tvora, který do kostela vkročí. Sotva byla stavba dokončena, očekával ďábel oběť. Jaké však bylo jeho zklamání, když do nového svatostánku vběhl vlk. Ďábel poznal, že jej biskup s vlčím jménem obelstil, a zařval tak strašně, že skála pod kostelem pukla. Za hrozného puchu ďábel v puklině zmizel.

Sejdemeli dnes několik schodů v kapli do jakési krypty, uvidíme puklou skálu. Puklina je široká ani ne 10 cm – až prý se do ní vejde dospělý člověk (podle jiné verze těhotná žena), nastane konec světa...

Na Bolfánku bývala i poustevna a zdejší poustevníci opatrovali památku sv. Wolfganga. Na jeho svátek sem proudily davy poutníků, zejména z Bavor. Až Josef II. a jeho dekrety poutní kostel zrušili.

Čerpáno z knihy Toulky tajemnými místy Čechz edice Aha! Vychází 12. září! Koupíte v trafikách.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.