Tady vybuchlo 600 kg nitroglycerinu. Části dvou těl už se našly, ale... Dva lidé se vypařili!

Ohlušující detonace, která ve středu otřásla pardubickou Explosií, vyšla z tohoto domečku! Střechou tady prolétlo nejen velké množství chemikálií, ale i kusy těl zaměstnanců, kteří v budově zrovna pracovali. Aha! to potvrdil jeden z pracovníků fi rmy. A nikdo nechápe, proč policie tak dlouho tají to, že nikdo ze čtyř lidí, kteří byli v budově, nepřežil...
„Části lidských těl a tkání jsou tady na různých místech. Vše nestačí vyšetřovatelé sbírat, zapáchá to tady,“ potvrdil Aha! jeden z pracovníků Explosie s tím, že si nemyslí, že by někdo mohl přežít.
„Ti lidé byli všichni uvnitř té budovy, když to bouchlo. To museli vědět i vyšetřovatelé a hlavně představitelé naší firmy hned. Roztrhalo je to na kusy. Nikdo si nedovede představit, jak strašná exploze to v tom místě byla,“ prohlásil smutně pracovník s tím, že nikdo nesmí pod hrozbou výpovědi nic říkat.
Podle zdroje z vyšetřovacího týmu byla v místě výbuchu teplota až 2500 °C a šance na přežití jsou tedy nulové. Některá těla se tak doslova mohla vypařit! Policisté až včera potvrdili, že v areálu firmy ještě v den exploze našli lidské ostatky, podle informací Aha! kusy končetin jedné či dvou osob.
„Ohledání místa ještě může trvat v řádu dnů, mohlo by to být i delší období. Konstrukce budov je poměrně masivní a pohybovat s těžkými předměty za dodržení maximální bezpečnosti je obtížné,“ řekl ředitel pardubické policie Radek Malíř.
Policie již připravila rodiny čtyř pohřešovaných na to, že nehodu zřejmě nepřežili. „Nejednalo se o vyrozumění o úmrtí. Šlo hlavně o to je připravit na hrozbu ztráty blízké osoby,“ řekla policejní psycholožka Lenka Vlášková.
Explosia včera vrátila do provozu odstavenou výrobu v blízkosti neštěstí. Chystá se zde testovat průmyslové trhaviny, a podnik proto upozornil obyvatele, aby se nebáli, když znovu uslyší výbuch.
Co se tady stalo?
Výbušnina explodovala ve středu v 6.45 h v provozu Synthesia »A«, ve výrobně dynamitové trhaviny perunit, nejspíš při přebírání výrobního materiálu, který přivezli dva pracovníci. Zcela zničil dvě propojené železobetonové budovy, kam se navážel nitroglycerin a kde se míchal s nitrocelulózou. Mohlo jít o chybu na míchacím zařízení, chybu obsluhy nebo nečistotu v materiálu. Exploze byla tak silná, že se velké kusy betonu našly až 500 metrů od místa neštěstí!
Cena života? Statisíce...
Rodiny zaměstnanců, kteří při výbuchu přišli o život, dostanou statisícové odškodné. Celková výše odškodnění je stanovena v kolektivní smlouvě, kterou mají zaměstnanci s podnikem podepsánu. Manželky po zemřelých tak mají nárok na 240 tisíc korun a další statisícové částky by měly připadnout jejich dětem.
Dva z mužů byli navíc členy odborů, které vyplácejí za úmrtí svých členů dalších 100 tisíc korun. „V tomto případě žádné odškodné není dost velké,“ řekl provozní ředitel Explosie Jiří Simandl.