Zítra to bude na den přesně 50 let, kdy... Šimpanz Ham letěl ke hvězdám!

Když v kamerunském pralese porodila v roce 1956 samice šimpanze mládě, určitě netušila, že jeho jméno bude jednou znát celý svět.
Osud toho mrňouska byl totiž dávno předem neplánován vzdušnými silami USA. Právě oni si objednali celkem 40 šimpanzů, z nichž jeden se měl jako první hominid (tvor podobný člověku) vydat do vesmíru. Krátce po narození tak lovci malého šimpanze chytili, zavřeli do bedny a poslali letecky do Miami na Floridě...
Zítra to bude přesně 50 let od chvíle, kdy Ham na palubě kosmické lodi Mercury-Redstone 2 překonal hranici vesmíru. Ale nepředbíhejme.
Původně kamerunský šimpanz neměl ani jméno, byl pouhým číslem. Později dostal jméno Ham, které ale nebylo vybráno náhodou. Jde o zkratku laboratoře, která ho v podstatě na cestu ke hvězdám připravila – Holloman Aerospace Medical Center.
Ham začal být připravován na svou misi, když mu byly tři roky. Ze 40 šimpanzů vědci postupně vybrali 18, pak šest, nakonec zbyl ve výběru jen Ham a samice Minnie.
31. ledna 1961
Vyslání šimpanze do vesmíru mělo být v době studené války americkou odpovědí na vyslání psa Lajky do vesmíru v listopadu roku 1957. Američané, kteří nemohli dopustit, aby je Sověti předběhli, se rozhodli vyslat do vesmíru prvního tvora podobného člověku a přisvojit si tak alespoň toto prvenství. Jenže spěchali až příliš, brzy se objevily problémy.
Mise odstartovala 31. ledna 1961 v 16.55 hod. z Cape Canaveral se zpožděním čtyř hodin, které zapříčinily technické potíže. Pak přišel konečně start s Hamem ve speciální kapsli na palubě. Jenže...
Už minutu po startu signalizoval palubní počítač příliš strmý úhel stoupání, který se stále zvětšoval. Dvě minuty po startu počítač vypočítal, že přetížení dosáhne až 17 G, což je pro zajímavost čtyřnásobek přetížení, které překonávají piloti formule jedna při prudkém brzdění.
V čase 2 minuty a 17 sekund byl předčasně spotřebován kapalný kyslík, což vedlo ke změně tlaku ve spalovací komoře. Následovalo oddělení kapsle, zážeh záchranných raket a vyslání signálu Mayday.
Přežil jako zázrakem
Další problém následoval o sekundu později, kdy došlo k náhlému poklesu tlaku. Vyděšený Ham byl naštěstí ve vlastním přetlakovém obleku (spíše pouzdru), jehož systém udržel stálý tlak i teplotu. V důsledku selhání dosáhla kapsle se šimpanzem mnohem větší vzdálenosti od Země, než bylo plánováno.
Místo výšky 185 km bylo dosaženo 253 km a Ham tak strávil ve stavu beztíže skoro sedm minut namísto původně plánovaných pěti. Navíc se musel vypořádat s obrovským přetížením. Pak naštěstí následoval návrat na Zem. Drama ale ještě zdaleka neskončilo.
Málem se utopil
Kapsle přistála v 17.12 ve vzdálenosti 679 km od místa startu. Po přistání začala kapsle nabírat rychle vodu a potápět se, bylo to způsobeno poškozením při odhození tepelného štítu.
První signál z kapsle byl zachycen o 12 minut později, pak byla zahlédnuta hlídkovým letounem, který ihned na místo přivolal záchranný vrtulník. Kapsle byla vyzdvižena až v 18.52, po vyzdvižení v ní bylo téměř 360 kg mořské vody. Hrdina Ham jako zázrakem přežil let bez úhony!
Hned dostal jablko a půlku pomeranče, které s chutí snědl. O pár desítek minut později už o jeho hrdinské cestě plná nástrah věděl celý svět. Na další vesmírnou misi už Ham nikdy neletěl.
Stala se z něj doslova celebrita a zemřel v roce 1981, tedy dvacet let po své misi. V centru americké kosmické agentury NASA je dodnes pamětní cedule s jeho jménem.