NASA už nechce raketoplány Discovery, Atlantis a Endeavour: Jsou k mání zadarmo! ...jen za »poštovné a balné«!

Jejich vývoj začal již v roce 1972, jeden z nich, konkrétně Columbie, zamířil poprvé do vesmíru v roce 1981. Absolvovaly dohromady 132 letů do vesmíru, dvakrát jejich cesta skončila tragicky a stála životy posádky. Řeč je o amerických raketoplánech, které v příštím roce definitivně ukončí svou činnost. Teď začíná boj o to, kde skončí.
Oficiálně byl program výroby raketoplánů zahájen 5. 1. 1972 na popud prezidenta USA Richarda Nixona. Poprvé se do vzduchu vznesl raketoplán Enterprise roku 1977, zatím ale pouze v atmosféře. První ve vesmíru byl raketoplán Columbia v roce 1981, poslední let je plánován na rok 2011, zatím ale není jisté, čím budou raketoplány nahrazeny.
V příštím roce hodlá americký Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) program raketoplánů ukončit. Podle odborníků je zastaralý, raketoplány jsou vysloužilé a na jejich renovaci nejsou peníze ani vůle. Jak se ale zbavit vysloužilých strojů? Prostě je prodají!
Podle všeho ale nejsou na prodej jen tak někomu. Zájemcem musí být kvalifikovaná instituce, dostatečně movitá a schopná zajistit krytý a klimatizovaný prostor, do kterého se raketoplán umístí. V úvahu připadají především muzea a různé vědecké ústavy. NASA sice dává raketoplány zadarmo, ovšem je potřeba zaplatit opravy a také dopravu speciálně upraveným Boeingem 747, na který se raketoplán připevní.
V neposlední řadě musí uchazeč zajistit dostatečně dlouhou přistávací dráhu, protože Boeing s raketoplánem na zádech nepřistane někde na louce za chalupou. Všechny tyto náklady údajně vyjdou na cca 550 milionů Kč.
Discovery
Endeavour. Že by nějaká letecká společnost plánovala exkluzivní nabídku pro své zákazníky?