Zemřel poslední mahárádža - Konec slavné éry plné bohatství, ale i krutosti a sexuálních orgií

Indie v srpnu oslavila 63 let nezávislosti. Jenže ve víru veselí se tak trochu ztratil fakt, že ve věku 87 let zemřel poslední z více než 500 vládců, kteří museli roku 1947 předat své ministátečky indické vládě. Mahárádža Meghradži III. zesnul a s ním definitivně odešla éra exotiky a bohatství, která kdysi do Indie přilákala tisíce dobrodruhů i snílků.
..
Bohatě zdobení sloni, zlatem obložené stěny paláců, stovky milenek a luxusní vozy Rolls-Royce. Tak viděla Evropa Indii před rokem 1947. Meghradži, který nastoupil na trůn v roce 1942, musel už po pěti letech předat svůj státeček Dhrangadhra-Halvad nezávislé, sjednocené Indii. Místo vladaření řídil banku, stal se poslancem a nakonec i uznávaným antropologem.
Nedopadl na něj stín skandálů, které se objevovaly ve spojitosti s jinými místními vladaři. Jako největší skrblík mezi nimi vynikl Osman Alí z Hajdarábádu, který měl v garáži náklaďáky plné zlata a moře peněz, ale žil jako nuzák. Bankovky mu užíraly krysy. Každý host u něj dostal jen šálek čaje, jeden suchar a jednu cigaretu. Když si v roce 1943 britský guvernér poručil šampaňské, vladaře z toho málem trefil šlak.
Dál na východ se Charles Brooke, bílý rádža ze Sarawaku na severu Bornea, snažil v televizní adaptaci zneškodnit nepolapitelného Sandokana. Ale byly i horší případy...
Rozmary mahárádžů
-
Jednoho z vládců rozzlobil natolik neúspěch jeho dostihového koně, že ho nechal polít benzinem a upálit.
-
Jiný mahárádža se považoval za symbol plodnosti a jednou ročně se užaslým poddaným ukazoval na balkonu paláce se ztopořeným penisem.
-
Další vladař si usmyslel, že ho jedna Britka urazila, a tak ji chtěl zabít nasypáním rozdrcených diamantů do pití. Naštěstí byl včas odhalen a musel odstoupit ve prospěch svého syna.