Chci na paralympiádu! Lukáš (13) přišel o nohy

Před pěti lety byl Lukáš (13) sportovně založený zdravý kluk. Jak jsme ale už před dvěma lety psali, stačilo jen pár okamžiků a tragická nehoda mu zcela změnila život. Spadl pod vlak a přišel o obě nohy. Se svým postižením se ale statečně pere. Sportu se nevzdal, hraje sledge hokej a plánuje, že se zúčastní příští paralympiády v Soči.
O nohy přišel Lukáš v roce 2005. Když s maminkou a bratrem vystupoval z vlaku, nešly otevřít dveře. Povolily až ve chvíli, kdy se vlak rozjel a Lukáš pod něj spadl. „Pojišťovna vám proplatí jednu hodinu rehabilitace za dva měsíce. Takovým tempem by byl Lukáš stále ještě ležák někde v ústavu,“ říká chlapcův otec Miroslav Štěpják, který pro svého syna založil stránky veselyvozicek.cz. Díky jeho obětavosti a pochopitelně Lukášově pevné vůli postižený hoch dokáže s protézami chodit i po schodech a naplno se věnuje sportu. Od září 2008 hraje sledge hokej za kolínské Draky. Na tréninky ho vozí táta každý týden šedesát kilometrů. Lukáš se rychle vypracoval a ve svých třinácti letech je nejmladší hráč mezi dospělými. Letos poprvé Česko poslalo sledge hokejisty na zimní paralympiádu do Kanady. Za čtyři roky by se chtěl do paralympijské reprezentace dostat i Lukáš a bojovat o medaile v ruské Soči. „Do Soči už bych chtěl,“ říká rozhodně Lukáš. Miroslav Štěpják synovi věří, i když připouští, že je potřeba zapracovat na technice. „Lukáš je pohyblivý a rychlý. Leckterým dospělým je rovnocenným soupeřem. Dopilovat ale potřebuje přesnost střelby. Čtyři roky je ale spousta času,“ myslí si Miroslav Štěpják.
Co je sledge hokej?
Sledge hokej znamená v překladu sáňkový hokej. Hraje se na sáňkách, které mají zespodu místo skluznic nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami. Ty jsou z jedné strany zakončeny bodcem a z druhé strany čepelí. Sledge hokej hrají převážně tělesně postižení hokejisté, ale není to podmínkou. Podle pravidel ČSLH může být v týmu 5 zdravých hráčů, ale při zápase na ledě v jednu chvíli pouze dva. Zdraví hráči jsou označeni viditelnými proužky na přilbách. Na paralympiádu se tento sport dostal v roce 1994 a ihned se stal jedním z nejatraktivnějších. V Česku se hraje od roku 2000.