USA zaútočili na Írán: Co skrýval v podzemí?
Situace na Blízkém východě vyeskalovala. Po izraelských útocích na Írán se v noci ze soboty na neděli připojily i Spojené státy, které poslaly bomby na tři tamní jaderná zařízení. Zatímco státy EU vesměs noční útok podpořily, arabské země ho silně kritizují.
Noční útok byl namířen na tři íránské jaderné komplexy, ve kterých probíhal výzkum jaderných zbraní nebo obohacování uranu. Všechny tři měly být zcela zničeny, jak oznámil americký prezident Donald Trump (79) a vyzval Írán k míru. „Íránský jaderný program ohrožoval samotnou existenci Izraele a znamenal hrozbu pro mír ve světě,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu (75) a za pomoc Trumpovi poděkoval.
Reakce světa
Zatímco evropské státy včetně Česka, Británie či vedení EU zneškodnění kapacit pro výrobu atomové zbraně chápou, země v regionu bombardování odsoudily a volají po konci konfliktu a diplomatickém řešení situace. „My jsme nebyli ti, kdo opustil cestu diplomacie,“ uvedl k tomu íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí (62). Írán ale útok nenechal bez odezvy a jeho rakety dopadly do civilních oblastí v Izraeli.
Je Česko v bezpečí?
„Žádné bezpečnostní ohrožení občanům nehrozí,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (47, STAN) s tím, že platí zvýšená ochrana židovských objektů. To potvrdila i policie, podle které bezpečnostní služby nevědí o žádném konkrétním riziku pro Česko. Významnější únik radiace pak podle expertů v Íránu nehrozí.
Povládne jen ANO?
Hnutí ANO chce mít po sněmovních volbách jednobarevnou vládu, kterou by podporovaly všechny strany, které jsou proti současnému kabinetu. Na Prima CNN News to včera řekl šéf partaje Andrej Babiš (70). Ten zároveň odmítá slíbit vyrovnané rozpočty. Naopak řekl, že volební program ANO bude obsahovat zrušení důchodových změn, příspěvky pro starší seniory, zestátnění ČEZ či snížení daní firmám.