Pozemek, bazén, garáž: Kolik zaplatíte za povolenky?

Teprve devět měsíců platí nový stavební zákon, který měl zrychlit a zjednodušit vznik nových staveb i rekonstrukce těch stávajících. Jenže už teď se blíží jeho novela, která má napravit nějaké předchozí »paskvily«. Třeba srazit o polovinu současný desetitisícový poplatek u výstavby studně. Změn ale bude víc.
Od loňského července platí nová stavební úprava která se řídí heslem »jedno řízení, jedno konečné razítko«. Územní rozhodnutí a stavební povolení se sloučilo do řízení o povolení záměru. Různé stavby také spadají do 4 různých kategorií, pro která platí jiná pravidla a požadavky.
Levnější studny i čističky
Od loňského července, kdy začal platit nový stavební zákon, poplatek za povolení stoupl z dosavadních 300 Kč třiatřicetkrát na 10 tisíc! Tento nesmysl odstraní novela zákona, která by měla začít platit kolem léta. „Správní poplatky za stavby menších studní a menších domovních čistíren odpadních vod budou sníženy ... Zařazením staveb studní a domovních čistíren odpadních vod mezi jednoduché stavby dojde současně i ke snížení správního poplatku na 5 tisíc Kč,“ potvrdila Aha! mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová. Už od loňska nový stavební zákon zavedl 4 kategorie staveb – drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní.
Pouze drobné stavby nepodléhají povolování, tudíž ani správním poplatkům. S novelou se pak u některých staveb zjednoduší byrokracie a zároveň rozšíří možnosti toho, co lze přistavět. „...rozšíří se definice jednoduchých staveb, do které nově spadnou např. i stavby pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů až do celkového instalovaného výkonu 250 kW, domovní čistírny a studny. Novela dále bude řešit otázky přípustné svépomoci při realizaci novostavby, přístavby, nástavby, stavební úpravy rodinného domu,“ vypočetl pro Aha! rozsáhlé změny Ondřej Růžička, advokát PEYTON legal.
Novely nekončí
Už nyní však experti i ministerstvo pro místní rozvoj počítají, že s letošní novelizací úpravy stavebního zákona nekončí. „Například aktuálně projednávaná novela energetického zákona tzv. Lex plyn se stavebního zákona rovněž dotkne, ale její finální podoba, stejně jako dalších připravovaných novel, zatím není definitivně známa,“ doplňuje Nová.
Co ještě přináší letošní novela
Projektová dokumentace – z jednoduchých staveb budou pouze stavby pro bydlení, rodinnou rekreaci a vodních děl vyžadovat zpracování projektové dokumentace autorizovanou osobou. Uvedené platí i pro jejich odstraňování. Dokumentace je dál nutná také u vyhrazených a ostatních staveb
Kvalifikační požadavky – novela ruší požadavek na praxi pro výkon činnosti na úseku stavebního řádu pro úředníky, kteří nesplňovali patřičné vysokoškolské vzdělání. K tomu je nově bude opravňovat i vystudování oborů jako ekonomie, doprava, biologie, ekologie či životní prostředí a lesnictví
Kolaudace – z jednoduchých staveb budou vyžadovat kolaudaci pouze stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci.
Pasport – ruší se požadavek na vyhotovení pasportu staveb, které nevyžadovaly povolení podle právních předpisů platných při provedení stavby – stavebník nebude muset nechat vypracovat pasport
Dobíjecí stanice – novela zavádí povinnost instalace dobíjecích stanic pro elektromobily u obytných a jiných budov s účinností k 29. 5. 2026 *Drobné stavby – zdroje energie z obnovitelných zdrojů budou moci mít výkon až 100 kW (dosud do 50 kW). *Jednoduché stavby – zdroje energie z obnovitelných zdrojů budou moci mít výkon až 250 kW (dosud do 100 kW).
Celý článek naleznete v tištěné podobě Deníku Aha! (7.4.2025)