Medvědi mají zítra svůj světový den: Sluníčko je vyhnalo z brlohů!

Brum, brum, brum, všechno nejlepší medvědům. V neděli mají tito chlupáči svůj světový den. Největším je medvěd lední, váží až 800 kg.
Nejmenší je medvěd malajský s maximálně 65 kily. Největší areál obývá medvěd hnědý. Jaké nejrůznější médi můžeme vidět v českých zoologických zahradách?
Medvěd hnědý
Vzácně se vyskytuje i na území Česka. Navzdory obecným představám, že jde o krvelačnou šelmu, se živí převážně rostlinnou potravou. Jsou-li však okolnosti příznivé, díky svým rozměrům dokáže skolit i tak mohutné zvíře, jako je bizon či los.

Zoo Plzeň
Tři medvědi hnědí, Miki a hrdinové druhé série večerníčků Méďové Eliška s Honzou obývají v Zoo Plzeň přibližně hektar lesa. Mohou tu šplhat po stromech, hrabat se v zemi, běhat či se koupat ve velkém bazénu.
Medvěd ušatý
Od ostatních ho rozpoznáte podle černé barvy, bílé náprsenky ve tvaru písmene »V« či »Y«, kulatých nepřiléhavých uší, štíhlejší tlamy a delší srsti na krku.
Chleby a Ostrava
Párek medvědů ušatých už se probudil v Zoo Chleby na Nymbursku. Koupou se v bazénu, baští kořenovou zeleninu, trávu a ryby. „Věříme, že se dočkáme jejich dalšího potomka,“ uvedl lektor Jaroslav Dufek. Dva medvědi ušatí žijí také v Zoo Ostrava. Jeden se tam přistěhoval ze zámku Konopiště.
Medvěd lední
Jeho domovem jsou sněhové a ledové pláně kolem severního polárního kruhu. Jeho nejoblíbenější potravou jsou tuleni, na které číhá u dýchacích otvorů v ledu.
Zoo Praha
V Zoo Praha žijí od loňského května čtrnáctiletá dvojčata Gregor a Aleut. První je mohutnější, Aleuta lze poznat podle vyšší a štíhlejší postavy.
Medvěd baribal
Je nazýván také medvěd černý. Jeho domovinou jsou lesy Severní Ameriky. Živí se rostlinnou potravou, loví ryby a menší savce, nepohrdne ani zdechlinou.
Zoo Olomouc
Samce a samičku lze vidět v prostorném výběhu v olomoucké zoo. Chovatelé doufají, že pár, který již odchoval mláďata, zplodí další potomky.