Snadný přivýdělek může skončit střetem s policií: Nestaňte se bílým koněm

Přivýdělky frčí. A nejen mezi studenty. Jenže touha po vylepšení domácího rozpočtu může někdy skončit špatně. Nevědomky, z nedbalosti či neznalosti se lidé můžou stát bílými koňmi a skončit v rukách policie.
Začíná to nenápadně
Podvod obvykle začíná posláním SMS nebo zprávy na WhatsApp či jinou aplikaci. Odesílatel se v ní vydává např. za zástupce personální agentury. V první fázi bývá úkol brigádníka jednoduchý. Má například za úkol lajkovat podle instrukcí různé příspěvky na sociálních sítích, za což obdrží drobnou odměnu na svůj účet. Pak ale dojde k rozšíření náplně práce. Novým úkolem bude přeposílání »výdělků« dalším »zaměstnancům« firmy. Za přeposlání je provize, aby »přeposílač« nepřišel zkrátka. A tím se stane bílým koněm.
Jak poznat podvod?
Většinu podvodných zpráv, které nabízejí falešné brigády, je možné při vyšší ostražitosti rozeznat. Často se prozradí lámanou češtinou, gramatickými chybami nebo podivnou předvolbou náležející obvykle asijským či africkým zemím.
Základní znaky podfuku
• Nabídka atraktivního přivýdělku je podmiňována využitím vlastního nebo založením nového bankovního účtu.
• Za práci dostanete zaplaceno mnohem víc, než odpovídá zvyklostem, a podle instrukcí máte po odečtení vaší provize poslat zbytek na jiný účet.
• Přivýdělek není nabízen přes tradiční servery nabízející práci, ale prostřednictvím účtů sociálních sítí či anonymními osobami v rámci komunikačních platforem či inzerátů.
• Zničehonic se vám na účtu objeví peníze, které nečekáte.